Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir


Burun tıkanıklığı neden olur?

Günlük hayatta hepimizin başına gelmiştir. Gribal enfeksiyon sırasında bile burnumuz tıkanmaktadır. Burun tıkanıklığı yapan enfeksiyonel nedenler ilaç ile tedavi edilmekle beraber, burun tıkanıklığı yapan yapısal nedenler ilaç tedavisinden ziyade ameliyat tedavisi ile çözülebilmektedir.

Horlamanın nedenleri nelerdir?

burun tıkanıklığı

Çocuklarda horlama nedeni farklıdır, erişkinlerde farklıdır. Horlama basit bir horlama mı yoksa apneden dolayı mı horlama vardır.Bunun ikisinintedavi yöntemi farklıdır. Apne denilen durum horlama ile birlikte gece ortaya çıkan 10 saniyeden daha fazla duran nefesin durmasıdır. Nefes durması ciddi problemdir, ağızdan ve burundan giren hava nefessiz olduğu zaman akciğerlerimize az miktarda oksijen girmekte ve bunu kapatmak için kalp daha fazla çalışmaktadır. İleri ki dönemlerde kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarmktadır. Geceleyin kaliteli uyku ortaya çıkmadığı zaman uyukalma hali, zihinsel fonksiyonlarda düşme ortaya çıkmaktadır.

Horlama ve uyku apnesi nasıl tedavi ediliyor?

Basit horlamanın tedavi edilmesi kolaydır. Çocuk yaş grubunnda bunun en sık sebebi geniz etinin büyümesidir. Geniz eti tedavisinde hasta takip edilir ve ona göre karar verilir. Eğer medikal tedaviye cevap veriliyorsa cerrahiden kaçınılmaktadır. Çocuk yaş grubu olduğu için ve anestezi olduğu için ilaç tedavi yapılmaktadır. Cerrahi tedavi de değerlendirilmesi gereken bir durumdur. 1 saat süren işlem ile geniz eti tedavisi mümkün olmaktadır.

Horlama burun tıkanıklığı ile seyreder, basit horlama ise burundaki sorun çözüldüğünde horlama ortadan kalkar.

Horlama ile beraber apne denilen gece uyurken nefesin 10 saniyeden daha uzun süreli durması olursa tedavi şekli daha karmaşıktır ve bazı araştırma yapmak gereklidir. Hastalığın cerrahi boyutları değişkenlik göstermektedir. Burun tıkanıklığı yanında kilo problemi var ise hastanın kilo vermesi tavsiye edilmektedir. Burunda kemik eğikliği, burun eti büyümesi var ise cerrahi yöntem uygulanmaktadır.

Boğazda, yumuşak damakta, küçük dilde, dil kökünde bir problem var ise cerrahi teknikler değişmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.