Buzdolabı Kokusu Nasıl Geçer?


Besinleri düşük sıcaklıklarda muhafaza ederek onların bozulmasını engelleyen buzdolapları evlerin en temel ihtiyaçları arasında ilk sıralarda yer alır. Ancak buzdolaplarında çok uzun süre bekletilen besin maddeleri zamanla bozularak koku oluşumuna yol açar ve bu kötü kokular da buzdolabına siner. Bunun yanında balık veya soğan gibi besinlerin buzdolabında açık şekilde saklanmaları da bu besinlerin kokularının buzdolabına sinmesine neden olur.

Buzdolabının kötü kokmasının bir diğer nedeni de dolap raflarına ya da çekmecelerine sızan-dökülen besin artıklarıdır. Buzdolaplarının düzenli olarak temizlenmemesi sonucunda fark edilmeyen bu kirlilik de buzdolaplarının kötü kokmasında etkilidir. Buzdolabı kapağı açıldığında hissedilen bu rahatsız edici koku ayrıca dolapta muhafaza edilen yemeklere de sinerek onların tüketilmelerini de engelleyebilir.

Ev hanımlarının korkulu rüyalarından birisi olan buzdolabı kokusunun yaşanmaması için yemekler buzdolabında ağızları kapalı şekilde saklanmalıdır. Dolapta saklanan her türlü besin ve yemek sık sık kontrol edilerek bozulma belirtisi gösterenler dolaptan uzaklaştırılmalı ve buzdolabının temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Tüm bu önlemlere dikkat edildiğinde buzdolaplarında koku oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak eğer buzdolabında koku oluşumu çoktan gerçekleşmişse bu durumda bazı yöntemlerle bu kötü kokunun giderilmesine çalışılmalıdır.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Geçer?

  • Buzdolabındaki kötü kokunun giderilebilmesi için öncelikle dolap fişi çekildikten sonra tamamen boşaltılmalıdır. Eğer dondurucu bölmesinde buz varsa çözdürülmelidir. Sonra da buzdolabının tüm rafları, çekmeceleri ve sökülebilir parçaları çıkartılarak yıkanarak temizlenmelidir. Bu parçaların etkili şekilde temizlenebilmesinde sirkeli suya batırılmış bir bez de kullanılabilir. Temizlenen parçalar kurutulduktan sonra bir süre havalandırılmalıdır. Buzdolabının iç yüzeyi ise, zor ulaşılan kenar ve köşelere de dikkat edilerek krem bir temizleyici ile temizlenmeli ve temizliğin ardından nemli bir bez ile son kez silinmelidir. Temizliği tamamlanan buzdolabı iyice kurutulmalı ve bir süre kapağı açık şekilde tutularak havalandırılmalıdır. Son olarak tüm parçalar yerine takılarak buzdolabı çalıştırılmalıdır. Bu yöntemle kirlilikten kaynaklanan buzdolabı kokusu giderilebilir.
  • Buzdolabındaki kötü kokunun giderilebilmesi için parçaların temizliğinde temizlik işlerinde oldukça etkili olan karbonat da kullanılabilir. Bu şekilde kokunun giderilebilmesi için dolabın tüm parçaları karbonatlı su ile silinmeli ve ardından kurutulup havalandırıldıktan sonra tekrar buzdolabına yerleştirilmelidir.
  • Temizliğinden emin olunan buzdolaplarının kokusu havalandırma kanallarına sinmiş olan kokudan kaynaklanır. Bu durumda kokunun giderilebilmesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisi buzdolabı içerisinde yayvan bir kap içerisinde ve ağzı açık şekilde süt bekletmektir. Süt, dolap içindeki havadaki koku moleküllerini tutarak kötü kokuyu giderir. Bu nedenle tüketilecek sütlerin bulunduğu kaplar mutlaka ağızları kapalı şekilde bekletilmelidir.
  • Buzdolabı kokusunu emen maddelerden bir diğeri de mangal kömürüdür. Birkaç parça iri mangal kömürü parçası bir tabak içerisine koyularak buzdolabı rafına yerleştirilirse kötü kokuları giderir. Ancak bu uygulamada mangal kömürünün buzdolabı içine devrilmesinin engellenmesi için gerekli önlemler alınmalı, gerekirse kömür ince delikli bir tül içerisine koyulduktan sonra tabakla birlikte dolaba yerleştirilmelidir.
  • Dolap temizliğinde kullanılmasının yanında karbonat dolap içindeki kötü kokuları da giderir. Bunun için yeterince karbonat koyulmuş bir kabın dolap raflarından birinde bekletilmesi yeterlidir.
  • Çay ve limonun da kötü kokuları gidermede etkili oldukları bilinir. Bunun için demlenmiş çaydan bir kaba doldurulmalı ve çayın içerisine de birkaç limon dilimi atılarak buzdolabında bekletilmelidir.
  • Bir çay tabağına koyulan vanilyanın buzdolabında bekletilmesi de kötü kokuları engeller. Vanilya ayrıca dolap içerisinde güzel bir kokunun yayılmasını sağlar.
  • Bu yöntemlerin yanında ayrıca gazete tomarı, öğütülmüş kahve, pirinç, kedi kumu, kavun kabuğu gibi malzemeler de buzdolabında bekletilerek kötü kokular giderilebilir.
  • Tüm bu yöntemlere rağmen buzdolabındaki kötü kokular giderilemiyorsa bu durumda teknik servisten yardım alınmalıdır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.