Cadılar Bayramı (Halloween) Nasıl Ortaya Çıktı?


Cadılar bayramı her yıl 31 Ekim‘de kutlanmaktadır.

Halloween bizdeki adı ise cadılar bayramı.  Bu kutlama gününde sekülerleşmiş bir halde tamamen ticari olarak varlığını sürdürmektedir. Cadılar bayramının kökleri ise bir hayli eskiye dayanıyor.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Kelt geleneğine göre 1 Kasım hasat mevsiminin bittiği gündür. Onlar bu günü bayram olarak kutlarlarmış. O gün hasatı bol olanlar için mutlu bir gün iken, beklenenin altında ürün alanlar için pekte kutlanacak bir gün değil. Çünkü onlar yılın geri kalan günlerini nasıl geçireceklerini hesaplıyor olurlarmış.

cadilar-bayrami
Cadılar

Bu insanlar o yıl ki verimsizliği huzursuz ruhlara mal ederlermiş. Ölümden sonra huzur bulamayanlar, cinayete kurban gidenler, dünya işlerini yarım bırakıp ölenler 31 Ekim’de dünyaya dönüp onları lanetlediklerine inanmışlardır.

Keltler göre 31 Ekim gecesi ruhlar dünyası ile bizim dünyamız arasındaki sınır incelir. Bu bayramda hayaletlerin aramıza gelmesi buradan çıkıyor. Korkunun üzerine gitmek, korkularını korkutmak ya da onları kandırmak için başlayan gelenek ile insanlar bu gecede korkunç kıyafetler giyer, evlerinin dışını korkutucu bir şekilde süslerlermiş. Ayrıca şehir içerisinde yakılan ateşin kötü ruhları uzaklaştıracağına inanırlarmış.

Bunlar ile ikna olmayan hayaletler için ise evlerinin önüne yiyecek ve içecek bırakıp onlar ile dost olduklarını göstermeye çalışırlarmış. Bu gelenek zamanla cadılar bayramının vazgeçilmesi olmuş. Yani günümüzde çocukların kapı kapı dolaşıp şeker toplamaları bu geleneğin devamı.

2 bin yıldan daha uzun bir süre önce keltlerin yazın bittiği, kışın başladığı günde geçiş zamanının işareti olan festival bir pagan geleneği olarak İngiltere’de kutlanmaya başlanmış. Amerika‘nın keşfi ile kutlamalar yaygınlaşınca hristiyan geleneği boş durmamış ve 148. yy. Bu günü azizler günü, arifesini de cadılar bayramı olarak ilan etmişler. 1950’lere gelindiğinde ise bu gün dini değerlerden bağımsız daha çok çocukların eğleneceği bir gün haline gelmiş.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.