Çam Ağaçları Hakkında Bilgi


Çamlar iğne yapraklı ağaçların en bilindik üyeleridir. Çam türlerinden beşi ülkemizde doğal olarak yetişir. Bunlardan üçü diğerlerinden daha yaygındır ve ülkemizde hem karışık hem saf ormanlar oluşturur. Bu yazımızda bu üç yaygın çam türünü sizlere tanıtıyoruz.

Kızılçam ülkemizin en yaygın ağaçlarından biridir.

Sarıçam, ülkemizin en bilindik çam türlerinden biridir. Genellikle Türkiye’nin kuzey bölgesindeki dağların İç Anadolu’ya bakan kesimlerinde yetişir. Sarıçamların genel yayılışı 1000 metrenin üzerindedir. Kars’ın Sarıkamış ilçesi civarında 2700 metreye kadar görülebilirler. Boyları 40 metreye kadar ulaşabilir. Gövdeleri ve dalları diğer çamlara kıyasla daha incedir. Genç ağaçların gövdeleri ve yaşlı ağaçların gövde ve dallarının üst kısımları sarımsı renktedir.

Yaprakları karaçam ve kızılçama kıyasla daha kısa ve kıvrıktır. Karaçam ülkemizin hemen her yerinde, özellikle dağlık bölgelerde bulunan bir ağaç türüdür. Boyu 40 metreye kadar ulaşabilir. Genç ağaçların kabukları kızılçam ve sarı çamdan daha koyu renklidir. Adını da buradan almıştır. Ancak yaşlı bireylerin gövde renkleri daha açıktır. Hatta yaşlı ağaçların bulunduğu bazı bölgelerde bu türe akçam da denir. Bazı yaşlı karaçamların tepesi geniş ve düz bir alan oluşturur. Bu yapıdaki karaçamlar kara akbaba gibi büyük yırtıcı kuşlara yuvalama ortamı sağlar.

Kızılçam Akdeniz ikliminin tipik ağaçlarındandır. Kızılçamlar boyları 25 metreye kadar çıkabilen ince ve uzun yapraklı ağaçlardır. İğne yapraklarının ucu çok sivridir. Öyle ki dokunduğunuzda parmağınızı acıtabilir. Yaşlı kızılçamların gövdeleri genellikle kızıl tonlarda olur. Kızılçamların yeni çıkan sürgünleri ve kozalakları da kızıldır. Kızılçamlar kalın kabuklara sahiptir. Bu kalın kabuk onları yangınlardan biraz olsun korur. Böylece yangınların sık görüldüğü kurak bölgelerde de yetişirler.

Ülkemizde doğal olarak yetişen diğer iki çam türü de Halep çamı ve fıstık çamıdır. Halep çamı ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde, fıstık çamıysa çoğunlukla Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.