Çamaşır Suyu Neden Beyazlatır?


Beyazları daha beyaz yapmak ya da hijyen sağlamak için kullanılan çamaşır suyunun renkli kıyafetleri soldurduğunu hepimiz biliriz. Peki, çamaşır suyu nasıl oluyor da renkleri kalıcı olarak solduruyor veya beyazlatıyor? Önce ağartıcıların ne olduğuna, sonra da nasıl çalıştıklarına bir bakalım.

Ağartıcı maddeler arasında çamaşır suyu en sık kullanılan terimlerden biri olsa da aslında ağartıcıların sıvı veya katı formda birçok türü vardır. En popüler ağartıcılar ise ev kullanımında tercih edilen ve çamaşır suyu olarak bilinen sodyum hipoklorittir. Yaygın olarak kullanılan ağartıcılardan biri de hidrojen peroksittir. Hidrojen peroksit su ile karıştırıldığında peroksit salan bileşikler ihtiva eder. Yaraları dezenfekte etmek için kullanılan oksijenli su da %3 hidrojen peroksit  karışımıdır. Popüler diğer bir ağartıcı ise genellikle toz formundaki kalsiyum hipoklorittir.

Bu ağartıcılar tümü kıyafetleri beyazlatmak için kullanılabilir. Mikropları ve bakterileri öldürdükleri için aynı zamanda etkili temizlik maddeleridir. Örneğin çamaşır suyu temizlik ve hijyen sağlamak için mutfak, banyo ve sert zeminleri dezenfekte etmek için sıklıkla kullanılır.

Çamaşır suyu ve diğer ağartıcılar kumaşların rengini nasıl beyazlatır?

Çamaşır Suyu
Çamaşır Suyu

Kromoforlar adı verilen bir takım kimyasal bileşikler, görünür ışık spektrumun belirli bir kısmını yansıtarak renkleri görünür hale getirir. Örneğin mavi bir elbise, gözlerimize mavi ışık yansıtan kromoforları içerir.

Çamaşır suyu gibi ağartıcılar ise bu renk molekülleri üzerinde oksidasyona neden olarak rengin solmasına neden olur. Oksidasyon süreci ise ağartıcılardan salınan oksijenin, renk molekülleri yani kromoforların kimyasal olarak bağlarını kırması olarak açıklanabilir. Değişime uğrayan kromofor molekülleri görünür spektrumdan herhangi bir rengi yansıtamaz. Bu renk yokluğu da gözümüz tarafından beyaz olarak algılanır.

Ağartıcıların dışında güneşte uzun süre kalmış kumaşlarında solduğunu fark etmişsinizdir. Güneş ışığı da beyazlatıcı gibi çalışabilir. Yüksek enerjili ultraviyole güneş ışığı da aynı ağartıcılarda olduğu gibi renk moleküllerinin kimyasal yapısının bozulmasına neden olur. Bozulan yapı sonucunda renklerde bozulma ve solma meydana gelir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.