Cenevre nasıl bir şehirdir? Cenevre ile ilgili bilgiler…


Yazımızda Cenevre şehri hakkında kısa bilgileri ele alacak Cenevre kentinin nasıl bir yer olduğuna dair paylaşım yapacağız.  Cenevre genellikle kış turizminin canlı olduğu, insanların kış zamanları akın ettiği popüler bir Avrupa kentidir. Bunun yanında kişilerin gün boyu durmadan gezebileceği ilginç ve görülmeye değer ögeler barındırır. Makalenin ilerleyen bölümlerinde Geneva kenti ve çevresi hakkında dikkat çekici bazı gerçeklere değineceğiz.

cenevre

Cenevre nasıl yazılır? Ana dilinde Genève; İngilizce’de Geneva şeklinde yazılırken Türkçe de Cenevre şeklinde ifade edilir. Cenevre nasıl okunur? İsviçreliler “Jönev”; İngilizce konuşanlar “Ceniva” olarak okur.

Cenevre nereye bağlı? Cenevre İsviçre’ye bağlıdır fakat gerçekte tamamen Fransız bölgesi tarafından çevrelenmiştir. Şehrin bağlı olduğu İsviçre ile karadan çok küçük bir sınırı vardır. Yani toprakları içerisinde yer aldığı İsviçre ile yalnızca 4,5 km uzunluğunda bir hatta sahiptir. Kent üç koldan Fransa bölgelerinin üzerine oturmuş bir görüntüdedir.

Cenevre Fransa ile adeta bütünleşmiş havayolunun bir kısmı Fransız havaalanıymış gibi düşünülmüştür. Aslında günümüz modern dünyasında sınırların pek bir önemi kalmadığından şehrin sınırları çoğu zaman Fransa topraklarına taşmakta, Cenevre’ye gezmeye gelenler fiyat avantajı sebebiyle Fransız otellerinde konaklayabilmektedir.

Cenevre yerine bakıldığında şehrin çok sayıdaki insanla alakalı organizasyonla bağlantısının olmasının büyük bir sürpriz olmadığı anlaşılabilir. Kentin coğrafik pozisyonu geçmişte fazla sayıda Avrupa uzlaşmazlıklarının merkezinde yer almasına neden olmuştur. Bu bölgedeki karışık zamanların yaşandığı dönemlerde Geneva Fransız askerleri tarafından kontrol edilmekteydi. Sonrasında hoşgörü ve ılımlılık kelimeleri ile özdeşleşmeye başlayan bu topraklar 1920 yılında günümüzde Birleşmiş Milletler olarak adlandırılan Milletler Cemiyeti’nin karargahı konumuna gelmiştir. Geçen yıllarla birlikte bu gelenek devam etmiş önemli insancıl organizasyonların temeli Cenevre’de atılmıştır. Bunlar arasında en bilinenleri Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Ekonomi Forumu’dur.

Cenevre tarihine bakıldığında John Calvin ve Püritanizm’in önemli bir yer tuttuğu görülür. Bir devrim sonucu 16. Yüzyılda bağımsızlığını kazanan şehirde John Calvin meşhur bir isim olarak tarihe adını yazdırmıştır. Günümüzdeki sakin ve modern bir kent görünümündeki Cenevre 17. yüzyılda barbar ve ahlaksız olarak tanımlanıyordu. Bu durum John Calvin gibi birkaç kişinin öğretileriyle değiştirilmeye çalışılmıştır. O zamanlar şehirde güçlü püritan yasaları uygulanmıştır. Örneğin kentte kumar kartları ve zar yasaklanmış, barlar kapatılıp incil okunan yerler haline getirilmiş, dini vaaz programlarına katılmak zorunlu olmuş, Pazar hariç günlerde tatil yapılamaz hale getirilmiş, ölümlerin ardından yapılanlar sınırlandırılmış, evler gayrimeşru durumlara karşı denetlenir hale gelmiştir. Kimilerine göre şehrin günümüzdeki duruma gelmesinde bu yasak ve uygulamaların yardımı büyük olmuştur, başkaları ise Calvin’in etkilerinin günümüze hiç yansıması olmadığını iddia etmektedir

Cenevre nasıl bir şehir, Cenevre ile ilgili bilgiler başlıklı yazımızda son olarak kent hakkında az bilinen bir gerçeği paylaşacağız. Deep Purple Smoke On The Water ismindeki rak parçasını Cenevre kenti yakınlarında yaşanan olaylardan ilham alarak dile getirmiştir. Deep Purple hayranları bir konser esnasında Montreux yakınlarındaki bir kumarhanede kazara yangın çıkarmışlardır. Sonrasında bu mekan tamamen kül olmuş, büyük bir duman halkası göl boyunca yığılmış parça da ismini buradan almıştır. Mucize eseri kaza sonucu ölüm yaşanmamıştır.

Cenevre’de görülmesi gereken tarihi yerler nerelerdir? Cenevre nasıl bir şehirdir?

Yazımızda Cenevre’ye gidenlerin görüp gezmesi gereken geçmişi eskiye dayanan yerlerden bahsedecek, Cenevre tarihi anlamda nasıl bir şehir sorusunu cevaplayacağız. Cenevre genellikle kış sporu sevenlerden Avrupa’da gözde kış turizm tatil yerlerine gidenlerin uğrak yeridir. Sırf bu amaçla Geneva kentini ziyaret edeceklerin bile bunu bir süre erteleyip şehirde gezebilecekleri ortam mevcuttur.

St Pierre Katedrali

St. Pierre Katedrali
St. Pierre Katedrali

Geneva Old Town bölgesi kendi içerisinde büyüleyici güzellikler barındırır. Taş döşemeli, dönemeçli kaldırımları; sıcak, lezzetli kahve içilebilecek mekanları ile keyifli bir anı yaşanmasını sağlar. Fakat burada çok eski zamanlara karşı direnip bozulmadan kalmayı başaran en önemli yapı Katedral olmuştur. Bu bölge 5. yüzyıldan beri dindar özellikleri ile ön plana çıkmıştır. St Pierre Katedrali’nin ilk zamanlarındaki görünümü arkeolojik çalışmalarla ortaya çıkarılmıştır. Yani toprak altı arkeolojik alanda bu binanın geçmişi incelenebilir. Günümüzdeki yapı ise 16. yüzyılda John Calvin’in vaaz verdiği kilise olmasıyla meşhurdur. Burası Cenevre’de çok fazla vakti olmayanların hızlıca gezebileceği mükemmel bir cazibe merkezidir. Ayrıca kuleden tüm kenti dolaşmaya lüzum kalmadan geniş bir alanın manzarası izlenebilir.

Cenevre Reform Duvarı (Mur de la Reformation): Dünya tarihinde büyük bir önemi olan Protestan Reform hareketlerinde Cenevre’nin yeri ayrıdır. İlk Protestanlar; Katolik Fransa’yı terk ederek 1523 yılında Cenevre’ye gelmişler, öğretilerini hızlıca yayabilmişlerdir. Bu durum Roma ile yıllar süren anlaşmazlığın yanı sıra Cenevre’nin resmi olarak bir Protestan şehri hüviyetini kazanmasını sağlamıştır. Cenevre Reform Duvarı Parc des Bastions’ta 1909 yılında o dönemde yaşananların bir anısı olarak inşa edilmiştir. Ayrıca duvarın yakınlarındaki Reform müzesinde o dönemi anlatan gösterimler sunulmuştur. Avrupa politika ve din tarihi konusuna merakı olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Son olarak bu alanda yer alan park dinlenme için güzel bir seçenektir.

Cenevre’de görülmesi gereken tarihi yerler, Cenevre nasıl bir şehir başlıklı yazımızda son olarak kentin uluslararası görünümü olan ve art arda gezilebilecek Cenevre Birleşmiş Milletler Binası ve Uluslararası Kızılhaç Müzesi hakkında bilgi vereceğiz. Cenevre Birleşmiş Milletler BinasıBirleşmiş Milletlerin Avrupa merkez binasıdır. Bu nedenle hem Avrupa tarihinde önemli bir rolü vardır hem de günümüz dünya politikalarının şekillenmesinde etkisi büyüktür. Bu devasa binanın bir cadde karşısında ise Kızılhaç Müzesi yer alır. Kızılhaç müzesi dünyanın en eski insani organizasyonunun gelişimini görmek açısından yararlı olacaktır. Her iki yapı da Cenevre’de görülebilecek farklı alternatiflerdir.

Cenevre’de nereye gidilir? Cenevre’de ne yenir? Cenevre’den ne alınır gibi soruların cevaplarını vermek yazının amacını oluşturmaktadır.

Yazımızda Cenevre’de gidilecek yerlerden, yeme olanaklarından ve hediye olarak neyin alınabileceğinden bahsedeceğiz. İş ve diplomasi dünyasını uluslararası anlamda kucaklaması Cenevre’yi her zaman tetikte ve canlı tutmaktadır. Cenevre gölünün özellikleri ile İsviçre alpleri kente lüks bir çehre sunmakta Cenevre’yi Avrupa’nın hoş kentlerinden birisi haline getirmektedir. Genelde turistik anlamda kış sezonunda gelinen şehirde dağlardaki kayak pistlerine giderken yol üzerindeki seyahatte bile eşsiz manzarasına hayran bırakır, ziyaretçilerine güzel anlar yaşatır. Yazımızda Cenevre’de geçirilecek gün için rehber olucu nitelikte bilgiler paylaşacağız.

Cenevre’de ne yenir deyip sabah kahvaltısı deneyenler pahalı bir fiyatla karşılaşırlar. Eğer uçağınız Cenevre’ye sabah erken saatte inmişse henüz sokaklar hareketlenmeden şehre kahvaltı için girmek kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Kış zamanları, seyahatçiler terminalde Cenevre havayolları kayak transferleri için beklerken sıkılabilirler. Fakat bu esnada Old Town’ın fırıncıları ve kahve marketleri iyi ve sıcak bir atmosfere sahip olarak beklemektedir. Önce sıcak bir içecekle içini ısıtmak şartıyla geçmişi çok eskilere dayanan bölgenin sokaklarını keşfedilmesinin zamanı gelmiş demektir. Bu andan itibaren şehir artık tamamen uyanmış halde ve önünüzde çok uzun bir gün sizi bekliyor olacaktır.

Cenevre’de nereye gidilir? Cenevre Gölü tek başına görülmesi ve gezilmesi gereken bir yerdir. Su çevresinde yürüyüş yaparak resmedilmeye değer manzaraların keyfi çıkarılabilir. Yada Cenevre gölünü gezdiren turlara katılmak hava durumu ne olursa olsun çok eğlenceli dakikalar yaşatır. Bu esnada geniş bir alana yayılı dağlar dikkatle seyredilebilir. Cenevre Gölü gezisi esnasında öğle yemeği yemek veya şehrin çok uluslu kalbine doğru yol almak uygun olabilir.

Cenevre’den ne alınır? Bu soruyu çikolata, özel tasarım kıyafetler ve saatler olmak üzere üç nesnede özetleyebiliriz. Eğer daha önce İsviçre’den hiç alışveriş yapmamış birisi olarak Cenevre’ye gelmişseniz ayrı bir maceraya kendinizi hazırlamanız gerekir. Şehirde kaldığınız süre içerisinde havaalanından itibaren evde kalan yakınlarınıza güzel hediyeler alma fırsatınız vardır. Yememek için kendinizi tutabiliyorsanız, çikolata iyi bir tercih olabilir. Butik mağazaları ve kitapçılar her keyfe uygun seçenekler sunarlar. Son olarak eğer her zaman bir altın saate sahip olmak istemişseniz Cenevre sizin için çok iyi bir fırsattır.

Cenevre’de nereye gidilir, ne yenir, Cenevre’den ne alınır başlıklı yazımızda son olarak bir tavsiyede bulunacağız. Öğleden sonra yorgunluğunuzu atıp dinlenmek üzere otelinize gittiğinizde ertesi gün ne yapacağınızı düşünmenize gerek yoktur. Çünkü pek çok insan Cenevre’de genelde havaalanını başlangıç olarak kabul edip sonraki günler şehri yeniden keşfe çıkarlar. Siz de onlara uyabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.