Çernobil reaktör kazası


Çernobil reaktör kazası, Ukrayna’nın Kiev iline bağlı Çernobil kentinde meydana gelmiştir.

çernobil
Deneyin amacı; reaktörün çalışması aniden durdurulduğunda buhar türbinlerinin daha ne kadar süreyle çalışmayı sürdüreceğini ve böylece acil güvenlik sistemine gücün ne kadar yeteceğini anlamaktı.

Rusya nükleer sızıntı benim sınırlarımda olursa ne olur diye deney yapmak istemiş ve sonuç facia ile sonuçlanmıştır. 26 nisan 1986‘da meydana gelen çernobil reaktör kazası, bir deney sırasında meydana gelen 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazasıdır. Patlamadan sonra ortaya çıkan sonuç korkutucu. 30 Nisan 1986 nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fisyon ürünleri salındı.

Reaktörün patlaması sonucu atmosfere yaklaşık 50 tonluk radyoaktif gaz sızıntısı oluştu. Hiroşimaya atılan atom bombasının tam 10 katı büyüklüğünde. Rusya ise bu faciaya önlem olarak insanları başka yere göndermeye çalıştı.

Tüm bu patlamanın ve facianın sorumlusu olan Anatoly Dyatlov, radyoaktif sızıntı almasına rağmen hayatını kaybetmedi. 10 yıl cezaevinde kaldı 1995’te kalp krizi ile eceli ile dünyadan gitti.

 

Bölgeye uzunca yıllar 30 km’den fazla yaklaşmak yasaktı bölgeyi temizlemeye gitmek için gönderilen robotlar 3 dakika sonra hurda oluyordu. İnsanlar ise özel kıyafetle gitmelerine rağmen sadece 40 saniye orada kalıyordu.

   

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.