Çernobil reaktör kazası


Çernobil reaktör kazası, Ukrayna’nın Kiev iline bağlı Çernobil kentinde 30 Nisan 1986’da meydana gelmiştir.

Rusya nükleer sızıntı benim sınırlarımda olursa ne olur diye deney yapmak istemiş ve sonuç facia ile sonuçlanmıştır. 26 nisan 1986’da meydana gelen çernobil reaktör kazası, bir deney sırasında meydana gelen 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazasıdır. Patlamadan sonra ortaya çıkan sonuç korkutucu.

Reaktörün patlaması sonucu atmosfere yaklaşık 50 tonluk radyoaktif gaz sızıntısı oluşmuştur. Hiroşimaya atılan atom bombasının tam 10 katı büyüklüğünde. Rusya ise bu faciaya önlemek için insanları oradan uzaklaştırmaktan başka çare bulamamıştır.

Tüm bu patlamanın ve facianın sorumlusu olan Anatoly Dyatlov, radyoaktif sızıntı almasına rağmen hayatını kaybetmedi. 10 yıl cezaevinde kaldı 1995’te kalp krizi ile eceli ile dünyadan gitti.

Bölgeye uzunca yıllar 30 km’den fazla yaklaşmak yasaktı. Bölgeyi temizlemeye gitmek için gönderilen robotlar 3 dakika sonra hurda oluyordu. İnsanlar ise özel kıyafetle gitmelerine rağmen sadece 40 saniye orada kalıyordu.

çernobil
Deneyin amacı; reaktörün çalışması aniden durdurulduğunda buhar türbinlerinin daha ne kadar süreyle çalışmayı sürdüreceğini ve böylece acil güvenlik sistemine gücün ne kadar yeteceğini anlamaktı.

Çernobil Faciası tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini oldukça hissettirmiştir. Coğrafi konum itibariyle Karadeniz’e komşu olan Türkiye, Çernobil’in olumsuz etkilerinden payını almıştır. Özellikle Karadeniz sahil şeridinde bulunan illerde sıklıkla rastlanan kanser vakalarının nedeni Çernobil Faciası’na atfedilmektedir. O dönemde Karadeniz bölgesinde yetişen tarım ürünlerinin özellikle de çayın tüketilmesinin tehlikeli olduğu gündeme gelmiştir. Fakat Çernobil sonrasında hafızalara kazınan bir başka olay da, dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral’ın medyanın gözü önünde çay içerek çayda tehlike olmadığını vurgulamak istemesidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.