Çeşme Deniz Muharebesi


OSMANLI RUS DONANMALARI KARŞI KARŞIYA

Mora isyanı İstanbul’da duyulduğunda Kaptan-ı derya Hüsameddin paşa denize açılmıştı. Mayıs 1770 de Osmanlı donanması Moraya vardı. Osmanlı ordusunun hareketini öğrenen Aleksi Orlof Osmanlıyı karşılama işini Elphistona verdi. Osmanlı donanması ve Elphistonun arasındaki çatışmada Osmanlı donanması geri çekildi. Osmanlıyı takip eden Ruslar Anapoli Limanında Osmanlıların saldırması ile geri çekildi.

Ancak Kaptanı Deryanın askerine güvenmeyip düşmanı takip etmemesi ve çok çekingen olması savaşı uzattı. Bunu fırsat bilen Rus donanmaları birleşti ve çok güçlendi ardından Osmanlı donanmasını aramaya başladı. Neticede donanmayı buldu ve savaş nizamı aldı. Osmanlı donanması 16 kalyon, 6 firkateyn ve diğer gemiler olup mürekkepti. Rus donanması ise 19 kalyon, firkateyn, diğer 5 gemi olarak 18 idi. Türk donanmasının başında Cezayirli Hasan Paşa Ruslarda ise Amiral Orlof vardı. Osmanlı ve Rusların iki kalyonu yanmaya başlayınca bu ana kanyondan 10 kişi ve kaptanı derya ve Orlof ve kardeşi kurtulabildi.

ÇEŞME VAKASI

Yangın tehlikesinden dolayı akşam Osmanlı donanması çeşme limanına vardı. Limanda Osmanlı donanmaları üst üste ve manevra yapılamayacak şekilde demirlenmişti tehlikeyi sezen Cafer Paşa Kaptanı deryaya söylemiş ancak Kaptan Limanın başlarına toplar koydurduğunu söylemiştir. Düşmanın halini gören düşman Kaptanı Deryanın düşündüğünden farklı düşünmüş ve akşam Osmanlıya saldırıp çatışma varken Rusların dört ateş gemisi top dumanının altından gizlice limana girdi. Birbirine yakın duran Osmanlı donanmalarını yaktılar ve 30 kadar gemi yandı ve 8 bin asker şehit oldu. Komutan Orlof 2. Katarina tarafından Çeşmeli unvanı aldı.

KAYNAK: Ahmet ŞİMŞİRGİL, Kayı 8, 1.baskı, Ekim2016, İstanbul


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.