Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir?


Düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki bir çok organın daha düzenli fonksiyonlarla çalışmasını sağlayan ceviz vücuda oldukça faydalıdır. Cevizin faydaları ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şey yazımızda.

Cevizin faydaları, pek çok insanın tahmin ettiğinden çok daha fazladır. Aslında sürekli tükettiğimiz bir çok besinin içerisinde yer alan ceviz oldukça yaygın bir yiyecektir.

Eğer, bilinçli ve dengeli bir şekilde ceviz tüketimi yaparsanız, kolesterolü dengeleyebilir, kalp sağlığını koruyabilir, çocuğunuzun zekasını artırabilir ve kemikleri güçlenmesi için faydalanabilirsiniz. Ayrıca cilt bakımları için pek çok kozmetik ürünün içerisinde de ceviz katkıları bulunmaktadır.

Ceviz içerisindeki zengin besin ögeleri ile vücut sağlığımız için oldukça faydalıdır. Ancak cevizi önemli kılan yönlerinden bir tanesi de içerisinde fazla miktarda omega-3 yağ asitleri ve E vitamini bulundurmasıdır. Bu iki özellik sayesinde ceviz kalp sağlığı için oldukça faydalı bir besin haline dönüşmektedir.

Doğada çok az sayıdaki besinlerde bulunan antioksidan çeşitleri ile ceviz vücudun ihtiyacı olan güçlü antikorlara yardımcı olmaktadır. Bu sayede düzenli olarak tüketilen ceviz vücudun genel sağlığına oldukça faydalıdır.

Ortalama olarak gün içerisinde tüketeceğiniz 3 adet ceviz ile, kalp sağlığını koruyabilir, kan şekerini düzenleyebilir ve kolesterol seviyesini dengeleyebilirsiniz.

Cevizin İnsan Sağlığına Faydaları?

Genel olarak cevizin insan sağlığına iki temel noktada faydaları dokunmaktadır. İlk olarak cevizin kalp ve damar hastalıklarına faydalarından başlayabiliriz. Yapılan araştırmalara göre her öğün sonrasında tüketilen 1 adet ceviz, damar içerisindeki plak oluşumunu önleyerek yağlı besinlerden vücudu koruduğu tespit edilmiştir.

İçerisindeki yüksek antioksidan miktarı ile kalp ve damar hastalıklarına neden olabilecek toksinleri vücuttan uzaklaştıran ceviz, damarların esnek yapısını korumasına yardım etmektedir.

İnsan vücudu omega-3 yağı üretememektedir. Ceviz içerisinde omega-3 yararlı yağ asitlerinden bol miktarda bulundurmaktadır. Gün içerisinde 3-4 tane ceviz tüketerek günlük omega-3 yağı ihtiyacının %75’ini karşılayabilirsiniz.

Ayrıca günlük 4-5 tane ceviz tüketimi yaptığınızda manganez, potasyum ve magnezyum gibi mineral ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılamış olursunuz.

Kalp ve damar sağlığına faydalıdır

Her gün düzenli olarak ceviz tüketerek kalp ve damar sağlığına ciddi faydalar sağlayabilirsiniz. Düzenli ceviz tüketen insanların zaman içerisinde kötü kolesterol seviyesinde düşüş gözlenmiştir. Ayrıca, ceviz kalp krizi riski yaratan kan pıhtılaşması problemini de ortadan kaldırmaktadır.

Ceviz dengeli bir şekilde tüketildiğinde arterleri sağlamlaştırarak kalp krizi riskini en aza indirir. Bunun yanı sıra ceviz damar içerisindeki plak oluşumunu da önleyici kimliktedir.

Kolesterole faydalıdır

Her gün 3-4 adet ceviz tüketerek kolesterolünüzü dengeleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre ceviz iyi kolesterolü destekleyici ve kötü kolesterolü düşürücü etkiler yaptığı tespit edilmiştir. Ayrıca ceviz damar temizliği için oldukça faydalı bir yiyecektir.

Şeker hastalığına faydalıdır

Şeker hastalarında en sık görülen problemlerden bir tanesi de kan şekerinin düzensiz hareketleridir. Düzenli olarak tüketilen ceviz kan şekerini dengeleyici özelliğiyle diyabete karşı faydalıdır. Bu özelliği ile birlikte şeker hastalarının kalp rahatsızlıkları yaşama şansını oldukça düşürür.

Kansere faydalıdır

Ceviz tek başına kanseri tedavi etmez ancak kanser hastalığına sebebiyet verebilecek kötü koşulları vücuttan uzaklaştırarak kanser riskini en aza indirebilmektedir. Düzenli tüketeceğiniz ceviz kansere karşı bağışıklık sistemine faydalıdır.

Kemiğe faydaları

Ceviz içerisindeki yararlı yağlar ve mineraller ile kemik gelişiminin en büyük destekçilerinden bir tanesidir. Düzenli olarak tüketilen ceviz özellikle de çocukların zeka ve kemik gelişimine büyük faydaları bulunmaktadır.

Beyne faydaları

Ceviz içerisindeki E ve B6 vitaminleri, linoleik ve alfa yapıyla birleşerek merkezi sinir sistemine oldukça faydalı etkiler yapmaktadır. Yapılan araştırmalar ve bazı bilim insanları cevizin görüntü olarak da desteklediği beyne büyük faydaları bulunduğu tespit edilmiştir.

Beyin ve sinir sistemlerini destekleyen nitelikte içeriğiyle birlikte ceviz, sinir ve stres gibi psikolojik problemlerin aşılmasında ve uyku düzenin sağlanmasında çok faydalı bir konumdadır. Güzel bir uyku çekmek için uykudan yarım saat önce 2-3 adet ceviz tüketebilirsiniz.

Cilde faydaları

Düzenli olarak tüketilen cevizin cildin kollajen yapısını artırarak ilerleyen yaşlarda görülebilecek kırışıklık problemlerine karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca ceviz tüketen insanların cilt yaralarında daha hızlı iyileşme sağlanmaktadır.

Cevizin Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre cevizin insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmadığı tespit edilmiştir. Ancak düzensiz ve bilinçsiz şekilde tüketilen ceviz yan etkiler yaratabilmektedir.

Örneğin kilosu fazla bir insansanız, günde 2 cevizden daha fazla tüketmeniz sizin için zararlı olacaktır. Çünkü fazla tüketilen ceviz kilo almanıza sebep olabilir. Ayrıca çok küçük çocukların ceviz tüketimi doktor kontrolünde yapılmalıdır. Çünkü vitamin ve mineral yönünden çok zengin olan ceviz, bebeklerde ve küçük çocuklarda metabolizmayı yoran etkiler yaratabilir.

Bunun yanı sıra eğer besin alerjisi gibi problemler bulunan insanlarda cevizler sivilce ya da kızarıklık gibi komplikasyonlara neden olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.