Check-up nedir?


Hastalıkların şikayetlerin ortaya çıkmadan, hastalıklar başlamadan öncesinde tespit edilmesi için yapılan tarama ve testlere check-up denir.

Check-up sağlıklı bireylerin periyodik aralıklarla yaptırması gereken sağlık taramasıdır. Tüm dünyada özellikle gelişen toplumlarda hastalıklar ortaya çıkmadan önce herhangi bir şikayetiniz yoksa erken teşhis için yapılan teknik ve muayenedir.

Check-up erken tanı ve tedavi için çok önemlidir

Şikayeti olan bir insan zaten gerekli bölüme gidiyor bu insan için check-up gerekli değildir. Özellikle genetik olarak bir hastalığa yakalanma ihtimalimiz olabilir bu hastalığını erken tanı ve tedavisi için check-up yapılmalıdır. Kişinin yaşadığı ortama göre hasta olma ihtimali var ise yine check-up yapabilir.

Check-up kontrol demektir. Bir araç alıyoruz hiçbir problemi olmasa da arabayı belirli bir aralık çerçevesinde kontrolü götürmemiz gerekiyor. Arabanın bir yerinden ses geldiği zaman zaten gidiyoruz. Ama bir sorun olmasın diye yağına ve suyuna baktırıyoruz. Nasıl aracımıza kıymet ediyoruz değer veriyoruz aynı şekilde bundan kat ve kat önemli olan kendimize kontrol yaptırmamız gerekiyor ki hastalıklar ile uğraşmayalım.

Check-up ile hangi hastalıklar önceden tespit edilebilir?

Check-up ile moleküler düzeyde olmayan şu an ki tektik ve muayene yöntemleri ile saptanabilecek her türlü hastalık tetbik edilebilir.

Check-up’taki amaç en çok görülen hastalıkları en erken aşamada tespit etmektir. Kalp damar hastalıkları, metabolik hastalıklar, şeker tansiyon, böbrek yetmezliği ve kötü huylu hastalıklar check-up ile önceden tespit edilebilir. Check-up, herhangib rahatsızlığu bulunmayan kişilerde en azından senede bir olarak tekrarlanmalı. Ancak ilk check-up sırasında bir hastalık ya da şikayet tespit edilmiş ise ona yönelik uzmanın önerdiği sıklıkla yapılmalıdır.

Check-up hangi yaşlarda yapılmalıdır?

20’li ve 30’lu yaşlarda olan kişilerin 5 yılda bir en az iki kez sürede bazı kontrellerin yapılması çok önemlidir. Herhangi bir sorun yoksa yeterlidir. 30 – 40 yaş arasında iki yılda bir yapılmasında fayda vardır. Düzenli kontrolün 40 yaşından sonra başlaması önemlidir. 40’lı yaşlardan sonra yılda bir kez şeker kolestrol gibi klasik testlerin yapılması erken tanı ve teşhiste çok önemlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.