Çıban nedir? Nasıl oluşur? Nasıl tedavi edilir?


Çıban diye nitelendirilen rahatsızlıklar, ağrılı veya ağrısız bir şekilde geçebilmektedirler ve çıbanlar bir süre sonra kendiliğinden iyileşebilme özelliğine sahiptir. Fakat cilde fazla yayılma yapan çıbanların önlenmesi tıbbi yöntemler sayesinde durdurulabilmektedir.

Çıbanlar deri içi tabakalarda bulunan kıl köklerinin mikrop kapması ve bu mikropların irinli bir yapıya dönüşmeleri sonucu oluşur. Gözde oluşan arpacıkta bir çıbandır ve kirpik köklerinde oluşan irinin ortaya çıkardığı bir rahatsızlıktır.

Oluşum Nedenleri

Stafilokok bakterisinin deride oluşturduğu tepkimeler sonucu ortaya çıkmaktadır. Deri için özellikle tehlikeli olan bu bakteri vücudun başka bir yerinde rahatsızlığa genellikle neden olmamaktadır. Stafilokok bakterisi kıl köküne inebildiği bir açıklık bulduğunda köklerde irinli bir yapı oluşmasına neden olmaktadır.

Çıbanlar dengesiz beslenmeye sahip, alkol tüketimini fazlaca yapan, zayıf bünyeye sahip bireylerde genellikle baş gösteren bir rahatsızlıktır. Yağlı yemek tüketiminde aşırı kaçılması da deri yüzeyini yağlı bir yapıya dönüştüreceği için çıbanların oluşumuna neden olabilmektedir.

Ayrıca şeker hastalığına sahip bireylerde dokuların şeker oranı yüksek olan yerlerinde bakteri çoğalımı hızla gerçekleşebilmektedir. Bu bakterilerde bireyde çıban oluşumuna neden olabilmektedir.

Deri hastalıklarının da çıban oluşumuna etkisi büyüktür. Deri hastalığına sahip birey dirençsiz bir cilde sahip olduğu için kıl köklerinin iltihaplanmaları kolaylıkla gerçekleşebilir.

Çıban Belirtileri

Çıban oluşumu başladığı anda deride kızarma görülmektedir ve bireye acı ve ağrı hissi verebilmektedir. Oluşumun ilerleyen safhalarında ise kızaran bölgenin ortasında beyaz bir görünüm meydana gelir ve çıban başı diye adlandırdığımız bu beyazlık tamamen irin ile doludur. Bu irin tabakasının içinde ölü akyuvarlar, ölü mikroplar bulunmaktadır. Cildin gergin olduğu kısımlarda ortaya çıkan çıbanlar, bireye oldukça şiddetli bir ağrı hissi verebilmektedir.

İyileşme Süreci

İyileşme süreci bireyden bireye değişiklik gösterebilmektedir. Vücut direnci kuvvetli olan bireylerde çıbanlar patlamadan iyileşme sürecine geçebilirken, zayıf dirence sahip olan bireylerde çıban patladıktan sonra iyileşme süreci başlamaktadır.

Çıban Sonrası Kalan İz

Yetişkin bir bireyde meydana gelen çıban rahatsızlıklarının boyutu küçük ise herhangi bir iz bırakmamakta fakat, çıban boyutu büyüdükçe iz bırakma ihtimali yükselmektedir. Bazı çıbanlar bireyde ömürboyu kalabilecek bir iz bırakabilmektedir. Bu izin kalmaması için çıbanın erken safhalarında doktor yardımına başvurulması gerekmektedir. Beyne yakın bölgelerde oluşan çıbanlarda kesinlikle doktora başvurulması gerekmektedir. Bunlar göz çevresi ve burun gibi yerlerdir. Bu bölgelerde oluşan iltihaplanma beyni etkileyebilmektedir.

Çıban Bakımı

Çıban oluşan bölgeye sürekli dokunmak, baskı uygulamak ve bölgeyi sıkmak iltihabın yayılmasına neden olacaktır. bu nedenle herhangi bir temas sağlanmaması gerekmektedir.

Çıbanlar deride oluşan kızarıklıktan bir süre sonra baş gösterebilmektedir. Ancak birey çıbanın erken baş yapmasını istiyorsa eğer; çıbanın oluşacağı bölgeye sıcak bir su sürülebilir veya sıcak suyla yıkanmış bir bezi bölgeye uygulayabilir. Böylelikle hem oluşacak çıban erkenden baş gösterip sönebilir hemde çıban sebebiyle ağrı oluşuyorsa bu engellenir.

Arpacıklar

Göz kapağı gibi hassas bir yüzeyde meydana gelen arpaçığa müdahele yapılması diğer bölgelerden biraz daha zor bir durumdur. Ancak sıcak suya sokulan bir tahta kaşık suyu akıtıldıktan sonra bölgeye hafif bir baskıyla uygulanabilir. Arpacığın oluşmasına neden olan kirpik görünüyorsa bu kirpiğin cımbızla kökünden koparılması irini akıtır ve iyileşme evresini başlatır.

Çıbanlar İçin Uygulanan Tıbbi Tedavi

Bazı durumlarda çıban bir süre büyümeye devam etmekte, büyüme durduktan sonra patlamamaktadır. Çok nadir bir durum olsa da böyle bir durumda çıbana kesinlikle elle veya herhangi bir cisimle birey tarafından müdahale edilmemesi gerekmektedir. Bu durumda doktora başvurulmalı ve doktorun bu irin tabakasını boşaltması istenilmelidir.

Bir insanın ardarda çıban rahatsızlığına yakalanması, bireyin şeker hastalığına sahip olduğunun veya herhangi bir tetikleyici hastalığı olduğunun kanıtı olabilmektedir. Çıban beraberinde bireyde ateş yükselmesi gibi durumlara neden olabilir. Böyle durumlarda doktora başvurulması verilmesi gereken en iyi tercih olmaktadır.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.