Çiftlik Balıkları Hangileridir?


Ülkemizde ve dünyada çiftlik balığı yetiştiriciliği, artan balık tüketimi ihtiyacını karşılamak amacı ile deniz içindeki kafeslerde veya özel olarak dizayn edilmiş toprak havuzlarda yapılıyor. Birçok insan çiftlik balıklarının hazır yemle beslendiği için sağlığa zararlı olarak düşünse de bunun aksine doğal balıklardan hem besin değerleri yüksek olabiliyor hem de kontrollü olarak avlandığı için sofralarımıza daha taze ve güvenilir geliyor.

Hem ülkemizde hem de dünya üzerinde birçok balık türü yaşıyor. Ama balık çeşitlerinin tümü çiftliklerde yetiştirilmeye uygun değil. Balık çiftliklerinde yetişen balık çeşitleri;

LEVREK

Eti yağsız ve en lezzetli balıkların başında gelen levrek, aynı zamanda da kültür balıkçılığının başını çeker. Ortalama 40 ile 80 cm boylarına ve 9 ile 12 kg ağırlığına kadar erişebilir. Türkiye’de Karadeniz, Akdeniz ve Marmara’da çiftlikleri bulunur. Ayrıca çok fazla üreme miktarına sahiptir.

ÇİPURA

Çipura antik çağlardan beri Akdeniz bölgesinde yetişen bir balık türüdür. Boyları ortalama 24 ile 36 cm arasındadır, ağırlığı ise yarım kilodan 3 kiloya kadar değişebilir. Üretim kültürüne çok uygun bir balıktır ve ülkemizde çok fazla sayıda çipura yetiştirme çiftlikleri mevcuttur. Günümüzde yanlış ve kontrolsüz avlanma sonucu denizlerde sayısı çok azalmış olsa bile çiftliklerde halen çok fazla sayıda yetiştirilmeye devam ediyor.

SOMON

Somon soğuk sularda yaşayan bir balık türü olduğu için ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde yetiştiriciliği yapılıyor. Türkiye’de yetişen somonlar ortalama 2 kg ağırlığındadır. Somon balığının asıl yaşam bölgesi Norveç’tir.

ALABALIK

Türkiye alabalık yetiştiriciliğinde 185 bin ton ile Avrupa lideri konumundadır. Ülkemizde neredeyse her ilde alabalık çiftlikleri vardır. Bu çiftliklerden çoğu restoranların kendi müşterilerine sunmak için kullandığı küçük alabalık tesisleridir.

FANGRİ MERCAN

Ülkemizde mercan balığı olarak bilinen, birkaç çeşit türü bulunan fangri mercan balığı, özellikle Japonya’da verimli çiftlikleri bulunmakla beraber yapılan araştırmalar sonucu ülkemizin coğrafyasının da bu balık türünü yetiştirmeye uygun olduğu belirlenmiştir. Boyları 30 ile 40 cm, ağırlıkları ise yarım kg ile 1 kg arasında değişmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.