Çin Seddi Nedir Ne İçin Yapılmıştır?


Çin seddi dünya üzerinde bulunan en uzun surlar arasındadır ve dünyanın en uzun setidir. Çin seddi çin’in kuzeybatısından uzanıp M.Ö 300’lerde kurulduğu kabul edilen bilgiler arasındadır. Çin seddi Hun akınlarını önlemek amacıyla kurulduğu söylenmekte ve bu amaç doğrultusunda yapılmıştır. Çin seddi dünya üzerinde bulunan en büyük savunma tasarımı olarak kabul edilmektedir. Çok büyük çalışmalar neticesinde gerçekleşen bu savunma kalkanı, devasa büyüklükte ve ilginç uzunluktadır.

Dünyanın yedi harikasından biri olan çin seddi 7000km uzunluğunda ve yaklaşık 6 metrenin üzerindeki yüksekliği ve genişliği ise 7 metre civarında olduğu söylenmektedir. Duvarın genişliği at arabaların geçebilme genişliğindedir. Üzerinde zamanın okçuları için hazırlanmış delik ve siperlikleri de bulunmaktadır. Her 200 metrede bir bulunan gözetleme kuleleri ile ayrıca bir de fener kulesi bulunmaktadır. Çin seddi duvarları tuğla, toprak ve küçük taşlarla kaplı durumdadır.

Çin Seddi
Çin Seddi

Çin seddi çok uzun süren uğraşlar sonucunda ortaya çıkmış bir savunma kalkanıdır. Farklı durumlarda parça parça inşa edilen bu tasarım çok eski dönemlerde dağların başlarına konulan gözetleme kuleleri ve de kapsamaktadır. Düşman askerlerin içeriye girmesini engelleyen bu devasa savunma kalkanı çinlilerin eskilerde kendi aralarında bile savaştıkları durumunu gözler önüne gelmektedir. Dağlar üzerinde bulunan gözetleme kulelerini de içine alan bu savunma kalkanı yani çin seddinde toplanmış ve savunma alanı oldukça genişlemiştir.

Çin Seddi açıklanan bilgiler arasında Türklerden olan hunlardan korunmak için yapıldığı söylenmektedir. Bu durum dünya çapında geçerli olmaktadır. Günümüzde söylenen bilgiler arasında çin seddinin uzaydan görüldüğü söylenmektedir. Fakat bu yanlış bir bilgidir zira Çin Seddi sadece uzun bir settir yüksekliği kadar uzunluğu olsaydı eğer o zaman uzaydan görülebilirdi. Uzaydan bakıldığında dünya üzerindeki suları ve gece bakıyorsanız eğer sadece ışıklandırmaların bazılarını görebilirsiniz.

Çin Seddi
Çin Seddi

Çin Seddinin kalıntıları “Po Hay” körfezinde deniz kıyısında başlamaktadır. Pekin’in kuzeyinden geçip batıya uzanan ve “Huang Ho” nehrini ikiye bölmektedir. Gobi Çölü’nün güneyinden batıya doğru uzanmaktadır.

İmparator Wudi of Han Kaynak: Wikipedia
İmparator Wudi of Han Kaynak: Wikipedia

Seddin bazı kısımlarının yıkıldığı ve bugün ayakta durabilen kısmı “Ming Hanedanı” ndan kalan 2500km bir settir. Asıl inşaatı M.Ö 221 ile M.S 608 yılları arasında yapıldığı da söylenmektedir.

Qin Shi Huang M.Ö 221 yıllarından önceki krallıkların yaptığı bu set zaman içerisinde birleştirilerek uzatıldı. M.Ö 3. yüzyıldan M.S. 17. Y.yıla kadar Çin Seddi’nin uzatılması devam etmiştir. Çin Seddini onaran ve savunma aracı olarak kullanan en son haneden MİNG HANEDANI olmuştur (1368-1644).


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.