Çipli Pasaport Nasıl Alınır?


Biyometrik pasaport, çipli pasaport veya elektronik pasaport olarak adlandırılan yeni nesil pasaportlar, cihazlar tarafından okunabilen pasaportlar sınıfına giriyor ve üst düzey güvenlik içeriyor. Pasaportlarda yer alan yongalar sayesinde pasaportlarda gerçekleştirilen sahtecilik olaylarına karşı da önlem alınmış oluyor. Eski pasaportlarda yer alan ad, soyad, doğum tarihi, uyruk, kimlik no, düzenleyen makam, düzenleme tarihi ve geçerlilik süresi gibi temel bilgilerin yanında fotoğraf, imza ve parmak izi gibi biyometrik bilgiler de yeni nesil pasaportlardaki çipler içinde saklanıyor.

Pasaport

Online randevu ile Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinden gerçekleştirilen pasaport başvuruları bordo pasaport (umuma mahsus), yeşil pasaport (hususi pasaportu), gri pasaport (hizmet pasaportu) ve siyah pasaport (diplomatik pasaport) olmak üzere 4 şekilde alınabiliyor. E-pasaportların süresi dolduğu takdirde yeniden e-pasaport başvurusunda bulunmak gerekiyor. TC nüfus cüzdanı aslı ile son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafın başvuruda hazır bulundurulması gerekiyor.

Başvurular ortalama 5-10 dakika arasında tamamlanıyor ve yaklaşık 30 saniye içerisinde elektronik ortamda veri merkezlerine ulaşarak baskı için işleme alınmaya başlıyor. Alınmak istenen pasaport süresine göre harç bedeli ve cüzdan bedeli bankalara yatırılıyor, bankadan alınan dekontlarda ad, soyad ve TC kimlik no gibi başvuru sahibinin bilgileri yer alıyor ve bankalar tarafından dekont üzerine “tahsil edilmiştir” kaşesi ve memurun ıslak imzasının bulunması gerekiyor.

Yeni nesil pasaportlarda kimlik sayfası polikarbon maddesinden yapılıyor ve bu kalın sayfanın içerisinde çip yer alıyor. Hem kişisel hem de biyometrik bilgiler bu çipli sayfanın içerisinde yer alıyor. Güvenlik anlamında en üst düzey pasaportlardan biri olan yeni nesil pasaportları dünyada kullanan ilk ülkelerden birisi Türkiye.

Pasaport sayfalarında ayrıca Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleri de yer alıyor. Siluet şeklinde görünecek olan bu resimler pasaportlara görsel bir güzellik katıyor. Eski pasaportlarının geçerlilik süresi hala devam edenler sadece cüzdan bedeli olan 82,5 lira ödeyerek e-pasaport sahibi olabilecek. Yurt dışında yaşayan TC vatandaşları ise çipli pasaportlarını başvurdukları Büyükelçilik ve Başkonsolosluklardan temin edebilecek.

E-pasaport başvurusu gerçekleştirenlerin başvuru sırasında belirttikleri cep telefonu numaralarına PTT Genel Müdürlüğü tarafından sms ile bilgilendirme yapılıyor. Çipli pasaportlar başvuru sahibinin belirttiği adrese PTT kargo aracılığıyla teslim ediliyor. Çipli pasaportlar başvuru sırasında belirtilen isme teslim ediliyor. İlgili kişiye adreste 2 defa ulaşılamaması halinde pasaportlar 7 gün boyunca PTT şubesinde bekletiliyor. PTT’den teslim alınmayan pasaportlar ilgili pasaport merkezine gönderilerek teslim alınana kadar orada bekletiliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.