Çocuk Gelişimi İş İmkanları


Mühendisliğin, tıbbın, hukukun ve farklı branşların kendine has özellikleri vardır. Çocuk gelişimci olmanın ayrı bir özelliği vardır. Çocuk gelişimi bölümünü seçiyorlarsa birinci koşul çocukları sevmek zorundalar eğer eğer çocukları sevmiyorlarsa, çocukların eğitimi sırasında onlar ile iletişim kurmakta güçlük yaşadıklarını düşünüyorlarsa yada çocuk gelişim eğitimi sırasında kendilerini çok mutlu hissetmiyorlarsa çocuk gelişim bölümü size göre bir meslek değildir. Çünkü çocuğun dünyası gerçekten başka bir dünya, kişilik özelliğinizin o dünyaya uygun olması gereklidir.

Çocuk gibi düşünebilmek, empati yapabilmek ve gerçekten o çocuğu sevebilmek önemlidir. Buna inanıyorlarsa kendilerinde bu duygu var ise hiç tereddüt etmeden seçecekleri ve çok keyif alacakları bir meslektir.

Çocuk Gelişimi İş İmkanları

4 yıllık çocuk gelişimi lisans programı bitiren meslek elemanı 2 yıllık önlisan programından mezun olan adayların l çalıştıkları istihdam alanları ve pozisyon farklılıklar vardır. Çocuk gelişimi bölümünde 2 yıllık önlisans mezunu ve 4 yıllık lisans mezunu aldıkları unvanlar aynıdır. İki side ”çocuk gelişim meslek elemanı” unvanı alırlar.

4 yıllık çocuk gelişim programın bitiren bir öğrenci öncelikle farklı bir maaş profilinden iş başı yapıyor . Temelde atama aldıkları bakanlıklar, Aile ve Sosyal Politikalar ile Sağlık Bakanlığıdır. Şu an mevcut durumda Milli Eğitim bakanlığında herhangi bir kadro bulunmaktadır.İlerleyen dönemlerde YÖK kapsamında ve Bakanlıklar bazında bu konu ile ilgili çalışmalar vardır. Dolayısıyla bu bakanlıklarda çocuk gelişimci kadroları ile ama o unvana uygun derecelerden başlayarak memur ataması yapıp çalışabiliyorlar.

4 yıllık lisans programdan mezun olanlar yüksek lisans yaptıklarında ”çocuk gelişimi uzmanı” unvanı alırlar.Ayrıca üniversitelerin eğer çocuk gelişim lisans programından mezun olduktan sonra yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamladığı vakit üniversitelerin akademik kadrolarında rahatlıkla iş bulabilirler. Üniversitelerde araştırma görevlisi olarak da çalışabilir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Çocuk Esirgeme Kurumlarında, Rehberlik ve
Araştırma Kurumlarında, özel eğitim kurum açma yetkisini sahiptirler. Kurum açma belgesi alabiliyorlar. Normal çocuklar için kreş, anaokulu açabilirler veya aile danışma merkezi açabilirler.

4 yıllık mezunların çok geniş bir iş profilleri ve özerk iş imkanları vardır bu demek değildir 2 yıllık önlisans mezun iş bulamayacaklar. Çünkü bu ülkede bu çocukların ilgi alanın yüksek olduğu ülkede yardımcı personele gerçekten çok büyük ihtiyaç vardır.

Tüm bu işleri 4 yıllık lisan mezunları yaparken diğer taraftan 2 yıllık meslek programlarında mezun çocuk gelişimcilerin bu meslektaşlarına yardımcı olarak yanında yer alarak benzer programlarda görev yapmalarına çok ihtiyaç vardır.Mevcut profilde 2 yılık önlisans mezunları daha çok ana okullarında çalıştığını
görüyoruz ve Aile Sosyal Politakalar Bakanlığı’nın bakıcı anne olarak, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı çocuk yuvalarında bakıcı anne pozisyonunda daha çok görev aldıklarını görüyoruz ki bu istihdam alanı çok geniş ve birincil olarak bu branştan mezun olanları tercih ediyor bakanlık.

Birde kurumlarda yardımcı personel olma durumu vardır. Ana okullarında yardımcı öğretmen olarak görev alabiliyorlar. Özel eğitim merkezlerinde yardımcı öğretmen olarak yada yardımcı personel olarak görev alabiliyorlar .

Durumu böyle baktığımız zaman aslında 4 yıllık programla paralel ama biraz daha destek kuvveti olarak pozisyon alıyorlar 2 yıllık önlisans mezunu çocuk gelişimciler. Ayrıca kolaylıkla iş bulabiliyorlar istihdam sorunları olmayan bir meslek daldır.Çocuk gelişim meslek elemanları Emniyet Genel Müdürlüklerine bağlı Çocuk Şube Müdürlüklerinde iş imkanları mevcuttur.

KPSS Atamaları

4 yıllık lisans mezunu olanların Çocuk Gelişimcisi meslek elemanı unvanıyla memur olarak atanabilmeleri için KPSS’den 80+ puan almaları gerekmektedir. 2018 verilerine göre Çocuk Gelişimcisi atamaları en düşük puan 80 olarak belirlenmiş olup en yüksek atama puanı 89’dur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.