Çocuklara Özel Bölgeleri Nasıl Anlatacağız?


2 yaşından itibaren çocuğa özel bölgeleri anlatabilirsiniz. Çocuğun karşısına geçip; bizim özel bölgelerimiz var demeliyiz, göğsümüz, bacak aramız ve arkamız demeliyiz. Bunu derken anneler utanıyor, bunu utanarak söylersek çocukta utanacak bir şey zannediyor. Bunları söylerken utanmadan ve çocuğun gözlerinin içerisine bakın.

Bu özel bölgelere anne baba dışında hiçbir yabancı buralara nasıl olursa olsun, şaka amaçlı bile dokunamaz, uzun süreli eli ile göğsümüze dokunamaz demeliyiz. Aynı şekilde bacak aramıza eli ile kimse dokunamaz diye öğretmeliyiz ve bunları birlikte çocuk ile birlikte tekrarlamanız öğrenmeyi pekiştirecektir. 3 yaşından sonra altı ayda bir tekrarlamakta fayda vardır. Çocuk bunları unutabilir sürekli tekrar etmek çok önemlidir.

Çocuğa bağırmayı öğretmeliyiz

Bütün önlemleri almamıza rağmen çocuk taciz yaşayabilir, bu durumda çocuğumuza bağırmasını öğretmeliyiz. Bağırmanın nasıl bir şey olduğunu anlatmak için evde çığlık atma oyunu oynayabilirsiniz. Çocuk yanlış alsa dahi bağırsın en azından ihtimali düşürmüş oluruz.

Çocuk tacize uğradığını düşünüyor ise hemen annesine ya da babasına söylemesi için tembih edilmeli.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.