Çocuklarda Obeziteye Neden Olan Faktörler Nelerdir?


Bilgisayar başında geçen uzun saatler ve bunun üzerine de hareketsizlik eklenince obezite ile karşı karşıya kalıyoruz. Dünya sağlık örgütünün raporuna göre Türkiye’de her 5 çocuktan biri obez.

Çocukların hareketleri kısıtlanıyor

Obezite başta ABD olmak üzere tüm dünyayı hakimiyet altına alan bir sorun. Çocukluk çağı obezitesinde en önemli faktör yaşam tarzı, teknolojinin bize getirdiği avantajlar daha az hareket etmeye sebep oluyor.

Çocukların daha çok dershane okul çemberinde daha hızlı yiyorlar ve sınav temposu çocukların hareketlerini kısıtlıyor.

Doğru beslenmeye dikkat edilmeli

Çocuk ihtiyacından daha fazla günlük kalori alıyorsa ve bunu harcayamıyorsa basit şişmanlık ortaya çıkıyor. Genetik olarak obez olan çocuklar bile doğru beslendiğinde normal olarak hayatlarına devam edebilirler.

Yağlanmanın belirli yaşlarda geri dönüşü vardır. 0-1 yaş dönemi yağlanma artımı dönemidir. İlkokul öncesi yağlanma olmaktadır bu dönemde uygulanan yanlış yöntemler ileri ki yıllarda da meydana çıkıyor. Doğum kilosunda 4 yaş ve üzeri olan bebek obez bebektir

Genetik ve çevresel faktörler

Kilolu bebek aynı zamanda da hastalığın göstergesidir. Bazı hormonal hastalıklara bağlı olarak çocuk kilo alabilir.

Aynı zamanda genetik temelli anamoller ile şişmanlık grubu, troid bezinin az çalışması da kiloya sebep olmaktadır. Obez çocuk yaşıtlarına göre iridir.

Aileler ne yapmalı?

obezite

Doğal beslenmek obezliği önlemenin başında gelmektedir. Çocuklar önceden sokakta oynuyorlardı şimdi ise Tv’nin ve Tabletin karşısında akşama kadar oturmaktadırlar. Aileler çocuğun parka gitmesi için ısrar etmeli ve hareket etmesini sağlamalıdır.

Obezite oluşmadan önce yüzme, koşu gibi spora yönledirmek yararlıdır. Obezite derecesi çok ise ferdi olarak bisiklet sürmek gibi motiveler yapılmalıdır. İkinci aşamada takım sporlarına geçilmelidir, bunun amacı ise çocuğun arkadaşlarından geri kalıp duygusal olarak etkilenmesini önlemektir.

Bir anne işten döndüğünde çocuğuna ilgisini göstermek için yüksek gıdalara alıştırıyorlar. Market alışverişini yaparken bu bizim için gerekli bir şey mi? diye sormalıdırlar. Abur cubur çekmecesi oluşturmanın bir anlamı yok. Çocuk onun orada varlığını bildiği müddetçe abur cubur yeme demenin bir faydası yok. Abur cuburun önüne geçmek için marketten eve gelmemesi çok önemlidir.

Obezite hastalıklara neden olmaktadır

Obezitenin çocukluk çağında başlaması gelecek için kötü bi yatırımdır. Şu anda obezite ile birlikte insülün direnci ile başlayıp diyabete kadar ilerlemektedir. Obezite aynı zamanda psikolojik bozuklukta yapmaktadır. Çocukların beslenmesi aile dışında okulda da bilinçlenmesi gerekiyor. Hazır gıdalar ve yüksek kaloriye karşı çocuğu bilinçlendirmek önemlidir.

Obeziteye neden olan başlıca nedenler:

1.    Aşırı yemek yeme,
2.    Normal doğum kilosu olması ancak şişmanlığın daha szonra hızlı gelişimi,
3.    Devamlı gıda arama,
4.    Sempatik sinir sisteminin az çalışması,
5.    immün sistem veya vücut direncinin zayıf olması.
6.    Beyin hacimlerinde küçüklük.
7.    Beyindeki hipofiz bezinden salgılanan FSH. LH. Growth hormon, TSH ve ACTH hormon salınımlarında bozukluk.
8.    Kandaki bazı mineral düzeyleri (selenyum, mangan ve çinko gibi) düşük bulunması, x
9.    Bir hastada şeker hastalığı, diğerlerinde kanda insülin fazlığı saptanması,
10.    Erkek hastada kemik erimesi ve kan kalsiyum düzeylerinde değişiklikler görülmesi,


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.