Çocukta Anneden Ayrılma Kaygısı


Ebeveynlik, çocuğa duygularını nasıl yöneteceğinin rehberliğini yapma işidir, modern ismi ile duygusal koçluktur. Çocuk anneden ayrıldığında garip duygular hissediyor çünkü bağımlı olduğu kişi ortalıkta olmayınca kaygılanıyor. Çocuğun dünyası farklıdır, annesi çocuğun yanından gittiği zaman çocuğun dünyası bitmiştir.

Çocuk kendisini emniyette hissetmek ister

Çocuk anneden ayrıldığı sırada içerisinde yaşadığı kaygının nasıl yönetileceğini bilmiyor. Anne ayrıldığı zaman çocuk dudağını büzmeye başlar ve kendisini kötü hisseder. Burada önemli olan anneye bağlanması kötü değildir, güvenli bağlanma burada çok önemlidir. Anne çocuğun yanından ayrılabilir ama geriye döneceği ile ilgili güven duyması da çok önemlidir. Çocuk kendisini emniyette hissetmek ister.

Çocuğa güven duygusunu nasıl verilir?

Anne babalık nedir? sorusunun cevabı, çocuğa kendini emniyettte hissettiren kişidir. Çocuk anneden ayrılma hissini bilmiyordur. Anne biraz sonra geri gelerek kendini çocuğa yakın hissettirerek, biraz ayrılık tekrar gelerek çocuğun sakinleşmesini sağlayabilir.

Anne gittikten sonra çocuk hırçınlaşıyor ise; çocuk tanımadığı bir duygu ile karşılaşmış demektir ve bundan dolayı çocuk duyguyu bilmediği için farklı davranışlar sergiler. Burada hata çocukta değildir, anneden ayrı kalma duygusunu bilmemesidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.