Çöpçü Balığı Nasıl Bir Balıktır?


Türkiye’de çöpçü balığı olarak bilinen kedi balığı doğada sürü halinde yaşayan ve ağırlıklı etçil beslenen hepçil bir türdür. Büyük yırtıcıların yüzgeçleri arasında gezinerek kalan artıkları temizler. Akvaryumlarda ise dibe çökmüş yemleri tüketir. Dış dokuları pul yerine iç içe geçmiş kıkırdak doku ile kaplıdır. Sürü balıklarıdır.

Çöpçü Balığı

Çöpçü balıkları bazen pislik tüketen balıklar olarak anılsa da bu yanlıştır. Akvaryumun dibinde hareket ederler ve çok hassas bıyıkları sayesinde dipteki yemleri bulup tüketirler. Bunun dışında ek olarak bazen özel beslenmelidir. Ispanak, yumurta, muz gibi doğal besinler ile beslenmeleri sağlıklı olmalarını sağlar.

Uysal sürü hayvanlarıdır. Karma akvaryumlarda en az iki-üç adet bulundurulursa kendi türü ile yakınlaşarak sürü davranışı gösterir. Ancak akvaryumda tek ise zemin ve orta kısmında tek başına takılır. Sarı prenses gibi agresif balıklarla birlikte beslenmemelidir. Japon balığı ile oldukça uyumlu yaşayabilirler.

Doğal yaşam ortamları oksijence fakir sular olduğundan balık arada bir yüzeye çıkıp hava yutar. Balık havayı yuttuğunda bağırsakları kanalıyla oksijeni kullanır. Bu normal bir davranıştır. Ancak çok sık tekrarlanıyor ise akvaryum suyunun oksijensiz olduğunda işarettir.

Çöpçü balıklarının üremeleri için eş bulunması yeterlidir. Gençlik dönemindeki çöpçü balıklarında cinsiyet kolay anlaşılamasa da çiftleşmeye hazır hale geldiklerinde dişiler geniş ve kısa bir vücuda erkekler ise zayıf ve uzun bir vücuda sahip olur. Yumurtlama için hemen hemen tüm balıklarda olduğu gibi ayrı bir akvaryum kullanılmalıdır.

Yedi yaşına kadar yaşayabilir. 22-26 derece arasındaki sular ideal yaşam ortamları olsa da çok daha düşük sıcaklıklarda bile yaşarlar. Saldırgan değillerdir. Doğada yaşayan çöpçü balıkları büyük yırtıcıların dişleri ya da yüzgeçleri arasında artıkları yiyerek beslenir. Bu nedenle uyumlu yaşamak doğalarında vardır.

Genel fizyolojik yapısı dayanıklıdır. Kıkırdak dokudan oluşan dış doku parazit türlerine karşı dayanıklılığını artırır. Oksijen yutarak solunum yapabilmesi en pis sularda dahi yaşayabilmesini sağlar. Bıyıkları birçok titreşimi algılayabilecek hassaslıktadır. Koku alma duyuları çok gelişmiştir. Gizlenmiş besinleri bu sayede kolaylıkla bulabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.