Darbe Nedir? Askeri Darbe Nedir?


Darbe, askerin yönetime el koyması anlamına gelmektedir. Bir ülkede demokrasiye el koyan yönetim şekli olup devletin gerilemesinin baş sebebidir. Hükümetin başarısız olduğu durumlarda yönetimden memnun kalmayan askeri kuvvetlerin silah zoru ile el koyması anlamına da gelmektedir.

Çoğu zaman ordu tarafından demokrasiye konulan muhtıralar da darbe ile bitmektedir. Darbeyi savunan şahıs genel anlamda ordunun düzenleyecekleri eylemlere karşılık taraf bildirmeme konusu ve kalmasını fırsat bilerek iktidarı ele geçirmeye çalışmaktadır.

Askerî darbe ya da darbe askerin yönetime el koyması anlamına gelmektedir.

Darbe sonrası ülkenin yöneticisi devrilir ve radyo, televizyon gibi iletişim kanallarını iptal ederek hükümet daireleri üzerinde ordu otorite kurar. Elektirik, internet santralleri gibi temel altyapı tesislerini kontrol altına alır.

Darbe akabinde yönetime el koyduktan sonra yeni rejim veya yönetim kurma sorunu ile baş etmek durumunda kalır. ABD’de yaşanan darbe olaylarından sonra değişik rütbede askerlerden oluşan cunta yöntemi oldukça yaygındır. Afrika ve Türkiye ile birlikte cunta ile çalışacak devrimci meclis oluşturma ve bu meclis üyelerinin cunta tarafından seçilmesi yöntemi kullanılır.

Türkiye’de 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 darbeleri ile yönetimi ele geçiren cuntalar, milli güvenlik kurulu ülkeyi mutlak biçimde yönetmiş aynı zamanda danışma meclisi adı ile cunta tarafından seçilen sivil temsilcilerin olduğu zayıf bir meclis oluşturulmuştur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.