DDoS Nedir?


DDoS. İngilizcesi Distributed Denial of Service. Türkçesi şöyle özetlenebilir Dağıtık Hizmet Engelleme. DDoS saldırılarında bilgisayarınız bir zombiye dönüşüyor, bilgisayarınız bu saldırıya dahil ediliyor. Bazı insanlar saldırıyı yapan hack grubunu desteklediği için trojeni bile isteye yiyebiliyorlar.

DDoS Saldırısı Nasıl Çalışır?

DDOS saldırısında Bir sunucuya eş zamanlı paket gönderiyorsunuz, bir süre sonra sunucu kendisine gelen milyarlarca isteğe yanıt vermeye çalışırken kaldıramıyor ve çöküyor.

DDOS saldırıları sadece milyonlarca bilgisayarın tek bir sunucuya yüklenmesi ile olmaz. Hacker sunucudaki bir açığı bulabilir ve sunucunun kaldıramayacağı bir isteği ona gönderir. Hackerler genelde milyonlarca isteği sunucuya yollarlar çünkü bu aynı zamanda bir gövde gösterisidir, ne kadar güçlü olduklarını DDOS saldırısına katılan bilgisayarlar ile kanıtlayabilirler.

DDOS Nasıl Engellenir?

ddos
DDOS, Bu saldırı türü tamamen bir hizmeti ya da servisi, ulaşılmaz hale getirmeye yönelik yapılır.

DDOS saldırılarını engellemenin yolu oldukça zordur. Bulut sistemli paralel sunucular kullanılırsa, saldırı alan sunucuyu başka sunucuya yönlendirerek, sunucunun yükünü hafifleterek tahribatı düşürebilirsiniz.

Milyonlarca farklı IP’den sunucunuza istek geliyor, sunucunuza gelen isteklerin hangisi gerçek hangisi saldırı amaçlı olacağını bilemeyeceğiniz için bir şey yapamıyorsunuz.

THY’de işçiler greve gitmişti, uluslararası hack grubu işçilere destek vermek için THY’nin alt yapısına DDOS saldırı yapmıştı. Sadece 6 saat kalan Türk Hava Yollarının altyapı sistemi şirkete yaklaşık 400 bin liraya mal olmuştu.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.