Deep Web Nedir?


Deeb Webin tam olarak türkçe karşılığı yoktur. Fakat en yakın anlamı derin webdir. Bir tanım daha yapacak olursak arama motorları tarafından bulunamayan bütün internet içeriği deeb webdir. Ancak çoğumuz deeb webi yanlış bilmektedir. Yaygın görüş deeb webin tamamen yasadışı olduğu yönündedir. Fakat böyle bir durum söz konusu değildir. Deeb Webinde kendi içerisinde bölümleri vardır.

Mesela kurumlar kendilerine özel içeriklerin arama motorlarında bulunmasını istemezler. Bunlar finansal bilgiler veya kişisel bilgiler olabilir. Arama motorlarında bulunmayan bu içeriklere belirli linklerle veya başka yollarla ulaşabilirsiniz.

Dep Weepte neler bulabiliriz

Şimdi gelelim deep web‘in karanlığa gömülmüş kısmına, uyuşturucu satıcılarının kiralık katil ilanlarının işkence görüntülerinin, tarihi eser kaçakçılığı, çocuk istismarı ve aşırı porno içeriğinin barındığı yerdir, bu alanlar normal kullanıcılarının göremediği alanlardır.

Ülkemiz internet ile tanıştığı ilk zamanlar bu karanlık kısımlar yüzeye çıkabiliyordu. Özellikle bazı siteler intihar ve ileri derece rahatsızlık verecek görüntüleri yayınlıyordu ancak günümüzde bazı kurumlar buna müsaade etmemektedir. Bu içeriklerin neredeyse tamamına erişilmesi normal bir kullanıcı için mümkün değildir. Yine de ben gireceğim diyen bir kişi bu alanların belirli kısmına yine de ulaşabilir.

Günümüzde internet aleminde bile olsa şüpheli eylemler gerçekleştirenler takibe alınabiliyorlar. Bazıları Tor Browser kullanıyorum bana bir şey olmaz dese de sadece kendilerini kandırıyorlar. Tor Browser sanıldığı gibi gizli değildir, istenirse internet sağlayıcınız size deşifre edebilir. Normal bir kullanıcıysanız yetkili kurumlar sizin ne yaptığınızla ilgilenmez ancak şüpheli davranışlar yaparsanız takibe alınmanız mümkündür.

Günümüzde bir çok polis üniteleri deep webi av amaçlı kullanmaktadır, sahte ilanlar ile bir çok kişi açığa çıkartılıp tutuklanmıştır. Üstelik aynı zamanda sosyal ağda tanıştığınız kişinin polis olma ihtimali de vardır.

Deep Web para birimi

Deep Webte yaygın olarak kullanılan para birimi Bitcoın‘dir, yaratıcı belli fakat üreticisi belli değildir ve 2009 yılından bu yana kullanılmaktadır. Yasal ve yasa dışı bir çok kullanım alanı vardır.  Yavaş yavaş yaygınlaşıp küresel para birimine doğru yol almaktadır. Fakat bir anda da kaybolabilecek bir paradır. Bitcoin kredi kartı ya da havale yolu ile satın alınabilir, belirli sitelerdeki reklamlara tıklayarak ya da anket doldurarak kazanılabilir.

Tor Browser ve DNS kullanarak belirli yerlere girip çok gizli bilgiler öğrendim sanıyor bazı kişiler. Artık internet güvenliği de eskisi gibi değil eğer siz normal internet sağlayıcısı kullanıyor iseniz zaten güvenlik birimlerinin kontrolü altındasınızdır. Belki gizli bilgiler ilginizi çekiyor olabilir ama bilimsel bilgilerdeki bilgiler sizi tatmin edecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.