Deniz Kızları hakkında bilinmesi gerekenler


Deniz Kızı; bir balık kuyruğuna sahip olan. Aynı zamanda da belinden yukarısı bir kadın görünümünde olan yaratıklardır. Bir çok kültürde birbirlerine çok yakın şekilde betimlenmişlerdir.

Bazı hikayelerde deniz kızları boğulma tehlikesi geçen erkekleri kurtaran iyi kalpli yaratıklar olarak anlatılmışlardır.

Efsanelere göre erkekleri su altındaki krallıkta yaşamaya davet ederler. Bu mit M.Ö. 5 bin yılına kadar dayanır. Bu teoriyi desteleyecek örnek olarak; Colomb’un deniz kızları gördüğünü ama çok çirkin oldukları daha cazip olmaları gerektiğini söylemiştir.

Deniz kızlarını gördüklerini iddia eden denizciler, konuşmayan, kahverengi ve sarı saçlı, konuşmayan, balık kuyruklu, genelde okyanuslarda ve bazen de denizlerde yüzen canlılar olarak tanımlar.

Deniz kızları ingiliz kültüründe uğursuz ve felaketlerin habercisi yaratıklar olarak tasvir edilirler.

Deniz kızları popüler kültürün en önemli yaratıklarındandır. Edebi eserlerde ve filmlerde pek çok kez konu olmuşlardır.

27 Mayıs 2012 tarihinde Discovery Channel kanalında yayınlanan bir belgesel kafalarda soru işaretlerde olmasına sebep olmuştur. Videolu kanatlara, bilim adamlara ve bir askeri personelin iddialarına dayanarak kanıtlanmaya çalışan deniz kızları aslında denizlerde milyon yıl önce yaşamış suda yaşayan bir insan türü olarak düşünülüyor. Bir çok hükümetin bunu bildiği ve dile getirmediği çok ses getirdi. Bir süre sonra yayıncı kuruluş belgeselin kurgu olduğunu söylese de amatör kamera ile çekilen görüntüler bunu desteklemiyor.

Günümüzde deniz kısı gördüğünü idda eden amatör kayıtlar mevcuttur. Bu videolarda efsanelerdeki gibi görüntüler mevcuttur. Bu görüntüler bilgisayar ortamında çekilmiş efektlerde olabilir.

Bazı bilim adamları deniz kızlarının gerçekten yaşadığını ve var olduğunu ileriye sürüyor. Bazı bilim adamları ise insanın denizde yaşayacak kadar evrimleşemeyeceğini düşünüyorlar ve buna dayanarak sadece masallarda ve efsanelerde var olduğunu düşünüyor.Bu durum hala gizemini korumaktadır ve bilim bu konuda açıklama getiremiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.