Deprem Anında Neler Yapılması Gerekir?


Deprem anında yapılması gerekenler, o esnada bulunduğunuz yer ile yakından alakalıdır. Buradaki en önemli husus depremin hissedilmesiyle birlikte paniğe kapılmadan, soğukkanlılığınız korumak olacaktır. Yapılan araştırmalar deprem dolayısıyla yaşanan can kayıplarının büyük bir çoğunluğunun paniğe kapılarak yanlış hareket etmek sonucu meydana geldiğini ortaya koymaktadır.

Ülkemiz coğrafi bakımdan deprem kuşakları üzerinde konumlanmıştır ve bu da bu gerçekle yaşamamız anlamına gelmektedir. Yaşanan en büyük depremlerden biri olan Gölcük Depremi sonrası devlet yetkilileri başta Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında topyekün bir eğitim seferberliği düzenleyerek öğrenci ve kamu çalışanları yanında sivil halkı da bilinçlendirmeye çalışmıştır. İmar Bakanlığı ise yapım işlerindeki maddeleri daha da zenginleştirerek inşaat sektörlerine uyulması gereken zorunlu ve yaptırım gücü yüksek kurallar koymuştur.

Bu sayede daha en başından sağlam binalar yaparak can ve mal kaybını en aza indirmek hedeflenmiştir. Şimdi deprem sırasında olabileceğiniz yerlere göre yapmanız gerekenleri konu başlıkları altında inceleyelim.

Eğer Deprem Esnasında Kapalı Bir Yerdeyseniz Ne Yapmalısınız?

Eğer deprem esnasında kapalı bir alanda iseniz oda içinde bulunan masa ve dolap gibi eşyalardan yararlanmalısınız. Sert cisimlerden başınızı korumak için yastık, kitap ya da bunlara benzer objeleri başınızın üzerine siper edin ve iki elinizle bu korunakları destekleyin. Evinizdeki dolap ve ya yüklük tarzı eşyaların duvara montajlı olması daha önceden yaptırmanız gereken bir unsur ancak o anda böyle olduğunu bildiğiniz bir eşyanız varsa kesinlikle altında durmamalısınız. Balkonlardan ve cam kırığının çok fazla olacağı pencere altı ve mutfak gibi mekanlarda deprem sarsıntısının bitmesini beklemekten ayrıca sakınmalısınız. Çünkü depremle beraber şiddetle hareket eden yapılarda darbeler ve ya sarsıntının kendisi yüzünden kırılgan yüzeyler kolayca parçalanır. Bu parçalanmayla beraber insan vücudunda delinme ve kesilmelere aşırı miktarda kan kaybına yol açar. Tüm bunları göz önünde bulundurarak temkinli davranmak önemlidir. Balkonlara çıkmak, panikle yangın merdiveni ya da balkonlardan aşağıya atlamak son derece tehlikelidir.

Eğer Deprem Esnasından Dışardaysanız Neler Yapmalısınız?

Deprem

Deprem esnasında dışardaysanız bulunduğunuz araziyi ve çevrenizi dikkatli analiz etmelisiniz.  Eğer anayollara ya da trafiğin işlek olduğu yerlere yakın bir yerdeyseniz panikle kesinlikle kendinizi yola atmayın. Çünkü depremi hisseden araç sürücüleri panikle size çarpabilir. Köprü altlarından viyadüklerden ve çökme sonrası üzerinize bina molozu yıkılacak yerlerden hızla uzaklaşmalı ve olabildiğince açık bir alanda kalmalısınız. Bu esnada elektrik direklerine, uydu alıcılarına, ağır tabela üst geçitlere de yakın olmamalısınız. Eğer bu tedbirler mümkün olmuyorsa başınızı her iki elinizle koruyarak en emniyetli gördüğünüz yerde panik yapmadan sarsıntının geçmesini beklemelisiniz.  Depremler akarsu ve deniz gibi büyük su kaynaklarını da etkilemektedir. Bu gibi durumlarda deniz ya da nehir kıyılarından hızla uzaklaşmak ve buralara araç park etmemek son derece önemlidir.

Deprem Esnasında Kurallara Uymak ve Önemi

Deprem

Deprem esnasında toplu taşıma alanları, metro ve otobüs istasyonları ya da tren garları gibi yerlerde halkın paniğe kapılmadan güvenli bir alana çıkartılması için görevlilerin vereceği talimatlara göre hareket etmek can kaybı yaşanmaması bakımından son derece elzemdir. Ayrıca uyarıcı ışık ve levhalar takip edilmeli, özellikle otopark gibi alanlarda kesinlikle araç içinde beklenmemelidir. Çünkü depremin sarsıntısıyla araçların üzerine düşen devasa kütleler yüzünden araç içinde ezilme riski vardır. Eğer sarsıntı esnasında yalnız değilseniz ve çevrenizde başkaları varsa daha dikkatli ve soğukkanlı olmanız önemlidir. Kendinizi emniyete almadan bilinçsizce hareket etmek çevrenizdekilere yarar yerine zarar verir. Kendinizi emniyete aldıktan sonra varsa ilkyardım bilginiz, iletişim, emniyetli alan oluşturma gibi girişimlerle çok sayıda insanın hayatını kurtarmaya yardımcı olabilirsiniz.

Tedbirinizi Deprem Olmadan Alın

Japonya’da cuma günü meydana gelen dünyanın en büyük beşinci, Japonya
tarihinin de en büyük depremi ve yol açtığı tsunami felaketinde en az 9 bin
kişinin öldüğü kaydedildi. Kamııshı şehrinin havadan görünüşü. (Anadolu ajansı – Epa)

                Ülkemizde depremle mücadele etmek için hem bizim, hem de devletin üzerine düşen önemli görevler vardır. Depreme dayanıklı binaların yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi, verimli toprak ve arazi kayıplarını önlemeye yönelik ağaç dikilmesi ve çevre düzenlemelerinin artırılması önemlidir. Deprem yaşandı bitti ve bir daha olmayacak diye bir şey yoktur. Depremle ilgili düzenli ve sürekli eğitimlerin her alanda verilmesi toplumun bilinçlenmesi bakımından olmazsa olmaz bir önlemdir. Bu sebeple özellikle sağlık sektörü çalışanları sivil savunma uzmanları tarafından yer yer deprem tatbikatları yaptırılarak, bu gibi afetlere karşı bir ön yeti kazandırmak amaçlamaktadır.

Evlerinizde ya da iş yerlerinizde dolap ve raf gibi ağır eşyaların duvara ve yere sabitlenmesi sarsıntı sonucu bu gibi eşyaların altında kalmaktan sizleri korur. Özellikle kapalı mekanlarda kolay ulaşabileceğiniz yerlerde ilk yardım çantası bulundurulması ve içindeki tıbbi malzemelerin belirli aralıklarla yenilenmesi önemlidir. Deprem sonrası mahsur kalınması halinde kullanabilmek için battaniye, kuru yiyecek, temiz su ve portatif bozulmaz ürünler de herkesin bileceği ve kolay ulaşabileceği bir alanda muhafaza edilmeli ve son kullanma tarihine göre yenilenmelidir.

Tüm unsurlara dikkat edilmesi halinde bu tür doğal afetler olabilecek en az zararla atlatılır ve sonrasında istenmeyen sonuçlar yaşanmaz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.