Depresyon nedir? belirtileri neledir? nasıl tedavi edilir? » E-Kütüphane

Depresyon nedir? belirtileri neledir? nasıl tedavi edilir?


Depresyon nedir?

Depresyon çok durumu tarif etmek için kullanılan bir kelime aslında, keyifsizliğe de bazen depresyon diyoruz, hayal kırıklığı için de söyleyebiliyoruz. Derdimizi daha iyi anlatabilmemiz için de bunu söyleyebiliyoruz. Çok kötüyüm demek ile depresyon demek arasında güç açısından biraz farklılık var. Hastalık dediğimiz noktada biraz farklılıkları var.

Depresyon belirtileriağlamak

3-4 gün keder hali, yalnızlık hali depresyon için yeterli değildir. Bir çok duygu yaşayabiliriz ama depresyona girme açısından süre önemlidir. Keder hal, yalnızlık hissi, bitkinlik 3 en az üç hafta sürüyorsa depresyondasınız demektir. Bedensel belirtiler de depresyon belirtisi olabilir. Çok kilo alma çok uyuma ya da az uyuma gibi günlük hayatınızı etkileyecek bedensel belirtilerin de depresyon belirtileridir. İşini etkileyecek, öğrenci iseniz okulunuzu etkileyecek bir durum söz konusu ise depresyondan bahsedilebilir.

Uykunuz bozuluyor, çok az uyuyorsunuz  ya da uykuya dalmakta zorlanıyorsunuz, sabah dinlenmiş bir şekilde kalkmıyorsunuz. Kilo kayıpları ya da fazla kilo alımları da olabiliyor. Bunun gibi bedensel belirtiler olabilmektedir. Bir diğer ayak ise dikkat eksikliği, geleceğe daha karamsar bakıyorsunuz bunun gibi bir de zihinsel belirtiler var ise yine depresyondasınız demektir.

Çocukluk çağında örselenmeler beyindeki bir bölümü etkilediğini ve ileri yaşlarda depresyonu tetiklediği hakkında bilgiler var. Eğer ailenizde depresyon var ise sizde de hayatınız iyi de olsa bir şekilde dışarıdan anlaşılmasa bile genetik kodlarınızdan dolayı depresyona girebilirsiniz.

 

Eskiden genetik faktörlerin doğuştan geldiğini biliyorduk ama son yıllarda yapılan araştırmalara göre; evet genetik faktörlerlerden etkileyeniyoruz ama çevresel faktörler de genlerimizi etkiliyor. Bir şekilde gen etkileniyor ve çocuğumuza aktarıyoruz. Bunun yanı sıra çevresel faktörlerin genetik faktörleri etkilemesi itibarı ile zihin büyük bir kamera gibi, erişkinliğe doğru bu kameranın pikseli giderek küçülüyor. Çocuklukta çok daha fazla kayıt yapıyoruz bu kayıtlarımızda bizim ileri de öğrenilmiş çaresizlik gibi faktörleri etkiliyor.

Başlıca depresyon belirtileri

•    Ümitsizlik: yolunda gitmeyen işlerin yoluna gireceğine dair inancın kırılması
•    Duyguları kontrol edememe: ani ve fazla duygusal tepki verme
•    Günlük aktivitelerin aksaması: günlük yaşam aktivitelerinden zevk almama ve bunları yerine getirmeme
•    İştahta belirgin artış veya azalış: çok yemek yeme veya hiç yememe
•    Uyku düzeninde değişmeler: çok uyuma ya da hiç uyuyamama
•    Öfke ve huzursuzluk: rahatsız hissetmeye bağlı olarak öfke ve huzursuzluk duyma
•    Aşağılık duygusu: kendinden nefret etme
•    Enerji kaybı: aktivitelere karşı isteksizlik
•    Nedeni belli olmayan fiziksel ağrılar

Bu belirtilerin bazılarını hemen hemen herkes taşıyabilir. Fakat depresyon teşhisi ciddi bir iştir. Unutulmamalıdır ki bu belirtileri gösteren herkesin depresyonda olduğunu söylemek mümkün olmaz. Bununla ilgili bir doktora başvurmak doğru sonuç almak açısından önemlidir.

Depresyonda uyku durumları

Depresyonda genellikle uyku azalıyor, uykuya dalmakta sorunlar çekiliyor daha sonra sık sık uyanmalar olabiliyor daha sonra erken saatler de uyanma oluyor. Erken saatler de uyanmalar biraz daha melankolik saatlerdir, herkesin uyuduğu büyük bir sessizliğin olduğu saatlerdir bir de ezan sesi ile duygularınız çöker ve daha yalnız hissedersiniz. En çok intihar girişimleri bu saatlerdir. Uykunun süresi kısalır ama gece boyunca televizyon izledim oyun oynadım gündüz yattım böyle bir şey uykunun gündüze kaymasıdır. Diğer türlü çok uyuma da olabiliyor, gece de uyuyorsun gündüz de enerji azlığı ve genellikle uyku çok ise iştah fazlalığı da etki eden bir durum oluşabiliyor.

Depresyon tedavisi 

Depresyon tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavide ön koşul hastanın tedaviye hazır olması ve bunun farkında olarak tedavi olmayı istemesidir. Depresyon tedavisinde antidepresan ilaçlardan da yardım alınmaktadır. Fakat uzmanlar depresyonu kişinin kendi sorunları ile yüzleşip bunları çözüme kavuşturması ile tedavinin daha uygun olduğunu belirtmektedirler. Tedavide önemli olan kişinin depresyona sebep olan etkenleri bulup bunları bir çözüme kavuşturmasıdır. Depresyon düzenin oturtulması ve stres, kaygı ve yoğun iş ve okul temposu gibi etmenlerin minimuma indirilmesi ile kolayca tedavi edilebilir.

Depresyon İçin İlaç Tedavisi

Depresyon ilacı, depresyon tedavisinde en meşhur duyulmuş olabilir, fakat bu en etkilisi olduğu anlamına gelmez. Depresyon, sadece beyindeki kimyasal bir dengesizlik ile ilgili değildir. İlaç şiddetli ve orta dereceli depresyonun bazı semptomlarını hafifletmeye yardım edebilir, fakat altında yatan problemi tedavi etmez ve genelde uzun vadeli bir çözüm değildir. Antidepresan ilaçlar ayrıca, yan etkiler ve güvenlik endişelerini de birlikte getirir ve bırakmak çok zor olabilir. Eğer antidepresan ilaçların sizin için iyi olup olmadığı ile ilgili düşünüyorsanız, tüm gerçekleri öğrenmek, bilinçli bir karar vermenize yardım edebilir.

Eğer depresyon için antidepresan ilaç alıyorsanız, diğer tedavileri göz ardı etmeyin. Yaşam tarzını değiştirmek ve terapi sadece depresyondan kurtulmaya değil, aynı zamanda tekrarını önlemeye yardım etme yeteneği sağlar.

Antidepresanları Aile Doktorunuzdan mı Almalısınız?

Aile doktorları depresyonunuzu fark eden ilk profesyoneller olabilir. Ancak, antidepresanı reçeteli verebilseler de, depresyonda uzmanlaşmış başka bir akıl sağlığı doktorunun fikrini almak iyi bir fikirdir. Yönlendirme isteyin. Bir terapistle çalışmaya başlayabilirsiniz ve ilaca o kadar da ihtiyacınız olmayabilir. Eğer ilaca ihtiyacınız varsa, bir Psikiyatrist gelişmiş uygulama, depresyon deneyimi, tedavi ve ilaç önerir.

Depresyon İçin Alternatif Ve Tamamlayıcı Tedaviler

Depresyon için alternatif ve tamamlayıcı tedaviler, vitamin ve bitkisel takviyeler, akupuntur, ve farkındalık meditasyonu, yoga ve tai chi gibi rahatlama teknikleri içerebilir.

   

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.