Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılır?


Şık ve gösterişli eşyalar olan deri koltuklar aynı zamanda sağlıklı ve dayanıklıdır. Ancak doğal bir malzeme olan deri, diğer birçok koltuk döşemesi çeşidine göre daha hassastır ve bakım ister. Deri koltukların ilk günkü gibi şık ve parlak görünmeleri içinse deri koltukların temizliğinde ve bakımında bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Deri koltukların bakımında dikkat edilmesi gereken ilk nokta koltukların temiz tutulmasıdır. Deri koltukların üzerinde biriken tozlar yüzeyde çizilmeye neden olabileceklerinden dolayı bu tozlar kısa süre içinde temizlenmelidir.
  • Deri koltuklardaki tozların alınması için statik toz fırçaları, pamuklu temizlik bezleri ya da mikrofiber kumaşlar kullanılmalıdır. Bu malzemeler kullanıldığında koltuk yüzeyindeki tozlar kolaylıkla ve koltuğa zarar verilmeden alınabilir. Deri koltuklardaki tozların elektrikli süpürge ile alınmasında ise süpürgenin emiş gücünden dolayı koltuk döşemesi zarar görebilir. Bu nedenle deri koltuk temizliğinde elektrik süpürgesi kullanılacaksa çok dikkatli olunmalıdır.
  • Deri koltuklardaki lekelerin çıkartılması içinse beyaz renkte ve temiz bir pamuklu ya da mikrofiber bez kullanılmalıdır. Temizlik için kullanılacak bezin ılık su ile ıslatılması deri yüzeydeki lekelerin çıkması için genellikle yeterli olur. Ancak nemli ya da ıslak bez tek başına deri koltuklardaki lekeleri çıkaramıyorsa bu durumda temizlik için kullanılan bez sabunlu ya da şampuanlı su ile ıslatıldıktan sonra kullanılmalıdır. Deri koltuklardaki lekelerin çıkartılması için ayrıca su buharı da kullanılabilir.
  • Deri sıcaktan zarar görür. Bu yüzden deri koltukların kalorifer peteği ya da soba yanı gibi yerlere koyulmaması gerekir.
  • Nemli ya da ıslak bezle temizlenmiş olan deri koltuklarda, suyun buharlaşması sırasında deriyi de kurutmasından dolayı çatlamalar meydana gelebilir. Bu durumun önüne geçilmesi içinse temizlenen deri koltuklar başka bir bezle kurulanarak bırakılmalıdır.
  • Kozmetik ürünleri, kimyasal maddeler ve ter de deriye zarar verir. Bu maddelere maruz kalmış deri koltukların zarar görmemeleri için de nemli bir bezle temizlenip kurulanmaları gerekir.
  • Deri koltukların üzerindeki lekelerin deriye zarar vermeden çıkartılabilmesi için ayrıca muz kabuğu, portakal kabuğu ya da limon kabuğu da kullanılabilir. Son derece doğal olan bu yöntemde koltuk döşemesi bu malzemelerden herhangi birisi ile temizlendikten sonra yüzeyinde kalan meyve kalıntılarının temizlenmesi için koltuk bir de nemli bezle silinerek kurutulmalıdır.
  • Derinin en çok sevdiği maddelerden birisi vazelindir. Belirli aralıklarla deri koltuklara pamuk ya da pamuklu bir bez kullanılarak dairesel ve yumuşak hareketlerle vazelin uygulanabilir. Bu uygulama koltuk derilerini yumuşatır, besler ve ömürlerini uzatır.
  • Deri koltuk temizlik ve bakımında ayrıca deri temizleme losyonları da kullanılabilir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.