Derin Dondurucu Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Derin dondurucu, besin ve gıdaları koruyarak, bozulmasını engelleyen araçtır. Uzun süre kalıcılığını koruyan, besinlerin bozulmasını engelleyen sağlıklı bir üründür. Derin dondurucuya ne koyarsanız koyun, tazeliği ilk gün ki kadar yeni olacak, tadı asla değişmeyecektir. Genelde derin dondurucuları, kasaplar daha fazla kullanmaktadırlar. Çünkü et muhafazası, onlar için oldukça dikkat gerektiren bir etkendir. Daha çok sağlıklı gıda satmak, alıcısı ile katiyen problem yaşamak istemezler.

En önemlisi sağlığı tehdit eden, gıdalar sattıklarında, iş hayatlarının da riske gireceğini, halkın sağlığına zarar vermek gibi olası tehlikelerden korkarlar. Bunun için onların daha dikkatli davranması gerekir. Ev hayatımızda da bir gıdayı daha uzun süreli kullanma şansını verir derin dondurucular. Bu yüzden her evde yer kaplamayacak büyüklükte derin dondurucu almakta fayda vardır. Gıda üreticileri için çok değerli olan, derin dondurucu, kullanım şeklinde de nasıl dikkat etmeleri gerektiğini çok iyi bilmeleri gerekir. Peki derin dondurucu kullanırken neleri dikkate almamız gerekir? O halde bu ayrıntıların ne olduğuna bir bakalım ne dersiniz?

Derin Dondurucu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Derin Dondurucu
Derin Dondurucu

• Derin dondurucu kullanırken, gıdanın taze olması çok önemlidir. Çünkü gıda eğer bayat ise, derin dondurucuda çok kötü bir koku oluşturacak, diğer gıdalarında bu kokuya maruz kalmasını sağlayacaktır.

• Derin dondurucu ayarı çok ince bir çizgidir. Her besinde hangi ayarı kullanmanız gerektiğini çok iyi analiz etmeli, dereceyi, gıdaya göre ayarlamayı bilmelisiniz. Örneğin et, balık, tavuk gibi gıdalarda ayar biraz daha yüksek olmalıdır. Çünkü onların bozulma ihtimali diğer gıdalara oranla daha fazladır.

• Balık koku yapan bir gıdadır. Bunu derin dondurucuda kullanırken, diğer gıdalar ile birlikte atmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü balığın kokusu diğer gıdalara da geçebilir.

Derin dondurucu ayarında sıcaklık derecesi yüksekliği -18 olmalı, sıcaklık derecesinin azlığı en az -21 arasında olmalıdır. Bu ayarları kullanmaya özen göstermelisiniz.

• Saklama kaplarını koyarken, asla cam saklama kabı kullanmayın. Çünkü cam saklama kapları her an çatlamaya hazırdır. Sağlıklı uygun plastik kaplar daha dayanıklı olur.

Derin dondurucu doğru kullanıldığında sizlere oldukça faydalar sağlayacak, gıdaları en iyi şekilde muhafaza edecektir


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.