Diş Ağrısı Nasıl Geçer?


Diş ağrısının birçok nedeni olabilir. Çürükler, 20’lik diş çıkartırken, diş iltihaplanması gibi nedenlerle ağrı oluşabilir. Diş ağrısını geçirmek için yapılması gereken birkaç yöntem vardır.

Diş ağrılarının nedenlerinden biri yemekten sonra ağız içinde kalan artıkların sinirlere etki yapar ve ağrıya neden olur. Bu nedenle yemekten sonra dişleri mutlaka fırçalayarak yemek artıkları yok edilmelidir. Eğer diş fırçalayabileceğiniz bir ortamda değilseniz bir kürdan yardımıyla yemek artıklarını temizleyebilirsiniz.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş
Diş
  • Dişlerinizin arasında kalan bazı besinler ağrıya neden olabilir. Bu nedenle dişlerinizi fırçalamanızda fayda var. Diş ipinin kullanılması da yararlı olacaktır.
  • Tuzlu su ile gargara yapmak oldukça etkili bir yöntemdir. Tuz ayrıca dişlerdeki bakterileri de yok ettiği için diş eti şişmelerine de iyi gelir.
  • Diş ağrısı nasıl geçer? sorusunun en bilinen cevabı, ağrı kesicilerdir. Ağrınız çok fazlaysa ağrı kesici kullanabilirsiniz. Eğer çok şiddetli ağrı varsa ve iltihaplanma oluşmuşsa antibiyotik kullanımı gerekebilir. Yine de antibiyotik kullanımı doktor tavsiyesi ile olmalıdır.
  • Karanfil ve karanfil yağının da enfeksiyonu tedavi edici özelliği vardır. Bakteriyi yok edici özelliği ile diş macunlarının içerisinde de tercih edilir. Ağrıyan yerin üstünde biraz bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak, ağrının hafiflemesini sağlar.
  • Sarımsağın da karanfil gibi bakterileri yok edici özelliği vardır. Çürüğün üzerinde bekletilmesi iyi gelecektir.
  • Ağrıyan bölgeye buz uygulanması da ağrıyı azaltacaktır.
  • Çörek otu da düzenli kullanım sonucunda ağrıya sebep olan durumları yok eder. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de vardır.
  • Buğday çimi suyunun da enfeksiyonu önleyici özelliği mevcuttur. Ağızdaki bakterileri öldürür.
  • Antibakteriyel ve antiseptik özelliğe sahip olan Zerdeçal diş ağrılarını giderir.
  • Antibakteriyel ve antienflamatuar özelliğe sahip bir baharat çeşidi olan karabiber de antibiyotik görevi üstlenir.

Diş ağrısı en çok geceleri peyda olur. Bunu önlemenin yolu ise yüksek bir yastık kullanmaktır. Diş ağrısını anlık geçirmenin yollarından biri de tuzlu su ya da üzüm sirkesiyle gargara yapmaktır. Böylece ağrı kısa süreliğine de olsa geçecektir. Dişin ağrısını geçirmek için kesinlikle dişinize kolonya, aspirin ya da alkol koymayın. Bunun yerine karanfil yağını bir pamuk yardımıyla dişinize tampon yapın.

Ancak diş ağrısı sonrasında dişte apse oluşmaya başladıysa, diş fırçalarken diş etinde kanamalar meydana geliyorsa ve diş ağrısıyla beraber sıcak soğuğa karşı dişler duyarlı hale geldiyse ve sızlamaya başladıysa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.