Diş Eti Kanaması Neden Olur?


Diş eti kanamasının temel sebebi kişilerin ağız bakımını doğru ve olması gerektiği gibi yapamamasından kaynaklanır. Hiçbir organımız durduk yerde kanamaz. Şayet diş eti kanıyor ise mutlaka bir problem var demektir. Diş etinin kanaması demek mutlaka bir hastalığın belirtisi demektir, kanaması demek diş etinin bir problem ile karşı karşı kaldığının ifadesi demektir.

 Diş eti kanamalarının sebepleri şöyle sıralanabilir;

  1. Diş fırçalama işleminde yanlış fırça kullanımı,
  2. Yine fırçalama işleminde yanlış hareketler ile fırçalama,
  3. Enfeksiyon geçiriyor iseniz,

Diş etleri insan vücudunun en önemli aynalarından bir tanesidir. Kanamaları durduk yerde olmadığı gibi kanıyor ise belirli bir takım mesaj veriyor demektir. Kanama dişe bağlı olduğu gibi bir takım sistemik hastalıklara da bağlı olabilir. Hatta bu hastalıkların belirtileri olarakta ortaya çıkabilir.

Eğer sağlıklı bir diş etine sahipsek bile sadece bir kaç gün diş fırçalaması  yapmadığımız takdirde de kanama başlayabilir. Bunun sonucunda diş fırçalamayı düzenli yaparsak tekrar sağlıklı hale dönebiliriz.

Eğer dişlerimizi düzenli olarak fırçalamazsak diş eti kanaması ara ara yine kanama meydana gelecektir. Bu aşamadan sonra bir diş hekime giderek daha profesyonel temizlik yapılması  gerekir. Bu aşamadan sonra diş eti kanamaları emydana gelir ve dişimizi kaybetmeye kadar gidebilir.

Diş eti kanamalarını hiçbir zaman hafife almamak lazım. Diş etleri insan vücudunun en önemli aynalarından biridir. Bu bakımdan diş etlerinin itina ve dikkatlice kontrol edilmesinde fayda var.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.