Disk Kayması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Disk Kayması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Disk kayması, genel bir tabir ile omurilikteki diskin sert dış tabakasının yırtılarak içindeki sıvı yapının bozulması ve delikten çıkması demektir. Omurga kemikleri (omurlar) arasında yaygın görülen bir problemdir. Her hastalıkta olduğu gibi hafif ve ağır türleri bulunmaktadır. Bazı kaymalar kendiliğinden geçerken ve herhangi bir belirti göstermezken bazıları ameliyata kadar gitmektedir. Özellikle ters hareket, ağır kaldırma veya sinir sıkışmasından kaynaklanmaktadır. Bazen ameliyata gerek kalmadan evde uygulayacağınız basit yöntemlerle tedavi edilmesi de mümkün olmaktadır.

Disk Kaymasının Nedenleri Nelerdir?

Alt sırt bölgesine baskı yaratacak bir hareket veya bu bölümü zorlayacak bir şekilde gerçekleşen ani hareketler sonucunda çok sık görülmektedir. Ters bir şekilde bölgenin bükülmesine neden olacak bir hareket veya şiddetli bir hapşırma diskin kaymasına sebebiyet vermektedir. Spor salonlarında bulunan bir çok aletin kontrolsüz veya ısınmadan kullanılması da aynı şekilde disk kaymasına neden olmaktadır. Ağır eşya çekme veya kaldırma, ağır fiziki hareketlilik, sürekli egzersiz yaparken aniden kesme, ya da uzun süre egzersiz yapmazken birden başlama, aşırı kilo ve obezite dışında uzun süre oturmak ta disk kaymasının nedenleri arasındadır.

Disk Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

Disk Kayması

Belirttiğimiz gibi hafif ve ağır kayma türleri bulunmaktadır. Hafif kaymalarda hiçbir belirti görülmemektedir. Disk kayması eğer sinire denk gelirse bel ağrısı, sinir bölgelerinde güçsüzlük ve uyuşma hissedilir. Kalça sinirine yakın veya bel bölgesinde olan bir kayma ağrının kalçadan ayağa kadar uzamasına neden olur. Kaburgada bir kayma ise bel kemiklerinde ağrı yapar. Omurgada etkilenen bölgede genellikle kas spazmları ve kas ağrısı yaşanır. Bacaklarda aniden ağrı başlar ve giderek artar. Öksürme ve hapşırma ağrıyı aniden başlatır. Uzun süre ayakta kalma uyuşukluk hissi ve ağrı ile birlikte gelir. Genellikle bu belirtiler dışında sinirlerde de bir takım belirtiler görünmektedir. Bunlar kalçadan ayak bileğine kadar devam eden hissizlik, karıncalanma ve uyuşukluk durumudur. Genellikle sol bacak veya duruma göre her ikisinde de güçsüzlük hissedilir.

Disk Kaymasında Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Disk kaymaları eğer ameliyat boyutuna ulaşmamışsa kendiliğinden geçer. Tabi bunun için evde uygulamanız gereken bir takım yöntemler bulunmaktadır. Aynı şekilde evde yapabileceğiniz bu tedavilerle hem hastalığın geçmesine yardımcı olabilir hem de hastalıktan kaynaklı ağrı ve rahatsızlık hissini de ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle 2-3 saatlik aralarla 10-15 dakika düz alanda yürüyüş yapmanız baskıyı azaltacaktır. Çok kilolu iseniz daha sağlıklı bir hayat tarzı benimsemeniz gerekmektedir. Kilonuzu normal düzeyine getirin ve mutlaka göbek bölgesinde birikmiş yağları eritin. Bu şekilde belinizdeki yük azalmış olacaktır. Eğer ağır bir şey kaldırmanız gerekiyorsa bunu sırtınız ile değil bacaklarınız ile yapın ve ağır nesneleri kaldırırken kesinlikle belinizi bükmeyin. Diz çöküp, çömelerek tutup kaldırabilirsiniz.

Uzanmak, yürümek veya disk üzerindeki basıncı azaltıp sizi rahatlatan kendinizin bulduğu herhangi bir duruş biçimini seçebilirsiniz. Bunun yanında ısıtma yastığı kullanmakta ağrıyı azaltmaya iyi gelecektir. 3 saatte bir 15 dakikalık ısıtma yastığı kullanabilirsiniz. Yüksek seviye sıcaklığı her zaman için uygulamaktan kaçının. Bunun yanında ılık bir duş almanızda ağrıyı azaltmakta faydalı olacaktır. Rahatlamak tüm ağrıyı dindirecektir. Başınızın altına bir yastık alarak dizlerin altına başka bir yastık koyup sert bir zeminde dinlenmek rahatlamanıza neden olacaktır. Veya duruş şeklinize göre dizlerinizin arasına bir yastık alıp yan yatmayı da tercih edebilirsiniz. En rahat edeceğiniz pozisyonda bir süre kalabilirsiniz ama uzun süre kalmanız zararlı olacaktır. Bu yüzden bir kaç farklı pozisyonda sürekli değiştirerek durmanızda fayda bulunmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.