Dizel Motorun Ömrü Ne Kadardır


Motorun ömrüne etki eden pek çok faktör vardır. Kilometre ömrü şu kadardır demek yanlış olur. Motor ömrü kullanılan yakıt kalitesi, kullanılan yağ kalitesi, aracın periyodik bakımlarının zamanında yapılıp yapılması, bunun yanında marka ve motorun kalitesi önemli. Tüm bunlara bakıldığında ömür vermek yanlış olur. Bir markanın ömrünü yetkili servisten öğrenebilirsiniz.

Ortalama olarak bakıldığında araçtaki motordan kaynaklanan problemler 250 bine kadar kullanılan ve 250 binden itibaren rektefe yapılıyor.

Dikkat edilecek hususlar periyodik bakımların zamanında yapılması, uygun yakıt kalitesine dikkat etmeliyiz. Yol şartlarına uygun şekilde kullanmak lazım. Yüksek devirde kullanmak, yüksek vitesten küçük vitese almak aracın motoruna zarar veren hususlardır. Bunlara dikkat edilirse motor daha uzun kilometre bozulmadan gidebilir.

Piyasada farklı yakıtlar var. Kimi otomobil firmaları tarafından tavsiye edilirken kimisi edilmiyor. Tavsiye edilmeyen yakıtları kullandığımızda motor ömrü yüzde 50’nin altına iniyor. Bununla birlikte kısa vadede motor rektefeye giriyor.

Aracı kullandığı sürece 250 bine gelindiğinde motor revizyonu yaptırıyor ve sonrasında bir o kadar daha kullanabiliyorlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.