Doğalgaz Masrafını Kısmanın Yolları


Doğalgaz faturası aylık gelirinizden ciddi bir miktarı koparıyor olabilir. DTE Enerji Şirketine göre ısıtma ve soğutma masrafları evlerin en büyük giderini oluşturmaktadır.  Evin %15-20 lik enerji kullanımı olan sıcak su doğalgaz masrafının en önemli kalemidir. Termostat ayarlarınızı ve sıcak su kullanımınızı kontrol ederseniz doğalgaz masrafınızı büyük oranda kısaltabilirisiniz. Baca temizliği gibi bakımlar da enerji verimini artırır ve para biriktirmenize yardımcı olur.

Malzemeler

 • Kazak
 • Çorap
 • Terlik
 • Düşük akışlı duş başlıkları
 • Düşük akışlı musluklar

 

Alan Isıtması

 1. Termostat sıcaklığınızı düşürün ve kışın para ve enerji tasarrufu yapmak için daha kalın giyinin. Kansas Şirket Komisyonuna göre 20 derece sıcaklık konfor için yeterlidir ve gazı düşük seviyede tüketmektedir. Birkaç kat ve pamuklu yada yün giyininerek kendinizi sıcak tutun. Zemin her evin en soğuk kısmı olduğu için ayaklarınızı sıcak tutmak için terlik giyin. Evde değilken ve gece yatarken termostatınızı birkaç derece daha düşürebilirsiniz
 2. Kapı ve pencerelerdeki izolasyon eksiklerinden dolayı herhangi bir hava sızıntısı olup olmadığına dikkat edin. Tüm kapı ve pencerelerinizin tam kapandığından emin olun. Sıcaklık kaçışını engellemek için aspiratörü birkaç dakikadan fazla çalıştırmayın. Connecticut bölgesinin en büyük doğalgaz firması olan Yankee Gaz Services Company’e göre aspirator bir evin sıcak havasını bir saatten kısa sürede dışarı çıkartmaktadır. Eğer evinizin içindeki hava kışın temiz ise aspiratörü açmaktan uzak durum. Böyle yaparak çok lazım olan sıcaklığı evinizin içinde tutarsınız.
 3. Güneş enerjisini ve güneş ışığını evinizi sıcak tutmak için kullanın. Günün aydınlık saatlerinde perdelerinizi açın ve gece kapatın. Eğer kullanmadığınız odalar varsa bu odaların ısıtıcılarını kapatın. Bu odaları kapalı tutmak evinizin sıcaklığının bu odalara geçmesini engeller.
 4. Baca filtrelerini kış sezonunda aylık olarak temizleyin. Toz ve pislik gibi şeyleri havalandırmalarınızdan temizleyerek hava akışını engelsiz hale getirin.

Sıcak Su ve Yemek Pişirme

 1. Kıyafetlerinizi yıkarken  soğuk yıkama seçeneğini kullanın.BC hydro şirketinin söylediğine göre soğuk suyla yıkayarak çamaşır makinanızın elektrik kullanımını %90 oranında düşürürsünüz. Daha iyi sonuçlar için soğuk su deterjanı kullanın. Kıyafetlerinizi soğuk su ile yıkamak solmalarını önler ve ipliklerde hasar bırakmaz. Duş alırken ve bulaşık yıkarken sıcak su kullanmaktan imtina edin. Para tasarrufu yapmanın diğer yanında bununla yanık yaşama riskinizi de azaltırsınız. Düşük akışlı musluk ve duş başlığı kullanmayı da ısıtmak için gereken su miktarı azaldığı için gözden geçirebilirsiniz.
 2. Küçük porsiyonlardaki yiyecekleri ısıtmak için mini fırın ya da bir mikrodalga fırın kullanın. Bu tip çözümler normal gazlı fırından daha az kaynak kullanır. Fırın kapağını kapalı tutarak fırının sıcaklığını koruyun.
 3. Ocağınızın gazı yakış biçimine dikkat edin. Eğer alev maviden daha çok sarı içeriyor ise bu düzensiz bir yakım demektir. Makinenizin düzenli gaz yakımı için gerekli ayarlamaları yapın.Doğalgaz

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.