Doğalgazdan Tasarruf Nasıl Yapılır?


Günlük hayatın vazgeçilmez ihtiyaçlarından birisi olan doğalgaz, fazla kullanıldığı zaman yüksek bedelli faturalara neden olur. Isınmak, yemek pişirmek ya da sıcak su için kullanılan doğalgazın ev ve iş yerlerine fazla masraf yaratmaması açısından bazı tasarruf tedbirleri alınabilir.

Doğalgaz Tasarrufu Olarak Neler Yapılabilir?

Doğalgaz
  • Doğalgazdan tasarruf etmek isteyen kişilerin ev ve iş yerlerinde sıklıkla yanlış yaptıkları hata, binada olunmayan zamanlarda doğalgazı kapatmaktır. Ancak araştırmalar göstermektedir ki soğumaya bırakılan evi yeniden ısındırmaya çalışmak, daha çok doğalgazın harcanacağı şeklindedir. Bu bakımdan da çok kısık bile olsa belli bir derecede ısıyı tutmak için doğalgaz açık olmalıdır.
  • Mantoloma ve benzeri uygulamalar: Isınan havanın bina dışına çıkması, içeride yeniden soğuk hava oluşmasına neden olur. Bu soğuk hava da yeniden ısıtılma ihtiyacı duyulacağı için doğalgaz tüketimi artar. İşte bu noktada, havanın sirkülasyon yaptığı kapı altları, pencere aralıkları gibi yerlere çeşitli örtüler, battaniyeler ya da minderler koyulabilir. Hatta buralara macun da çekilebilir. Ancak en güzel ısı koruma sistemi, binanın dış cephesine mantoloma işlemi yaptırılmasıdır. Bu şekilde doğalgaz tüketiminin çok düşük seviyelere çekildiği görülebilir.
  • Suyu ısıtmak için ihtiyaç olmayan zamanda doğalgazın kapatılması: Kombinin her musluk açılışında yanmaması için kombi genel anlamda kapalı tutulmalıdır. Ancak bu durum, ısınmak için açık bırakılan doğalgaz ile karıştırılmamalıdır. Burada bahsedilen, evin her musluğuna doğalgazın bağlı olduğu sistem ile ilgilidir. Çamaşır makinesinin su çekerken kombiyi harekete geçirmesinden, sadece el yıkama için kullanılan lavoboya kadar her an bu sistem kapalı tutulmalıdır. Ancak traş olurken ya da duş alırken sistem açılmalı ve ardından da yeniden kapatılmalıdır.
  • Az kullanılan peteklerde vananın kısılması: Evin ya da iş yerinin hiç kullanılmayan ya da az kullanılan bölmelerinde ve odalarında tasarruf tedbirleri uygulanabilir. Bu odalardaki kalorifer peteklerinin sıcak su vanaları kısılabilir ve çok az bir seviyede bırakılabilir. Bu şekilde söz konusu noktaya sıcak su çok fazla gelmeyeceği için su sirkülasyonu sadece gereken odalarda olacaktır ve doğalgaz daha az kullanılacaktır.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.