Doğayla Evinizin Sanatsal Buluşması: Teraryum


Doğayla içice olmak insan sağlığı açısından önemli bir kriterdir. Bir çok araştırma sonucuna göre doğanın insan sağlığı üzerindeki etkisi desteklenebilmektedir. Çiftliğinizde, şehrin dışındaki ormanlık alanlarda, park veya bahçe gibi ortamlarda vakit geçirerek stresinizi azaltabileceğiniz gibi, teraryum ile evinizde bir mini doğal ortam yaratabilirsiniz. Botanik akımı son yıllarda popülerleşen akımlardan biri, bunun sonucu olarak düşünebileceğimiz fanus veya akvaryumlarda bitki yetiştirme mantığı ile evinizde sanatsal görünümde bitkiler yetiştirebilirsiniz.

Teraryum adı verilen bu uygulamayı hobi olarak yapabilirsiniz. Teraryum uygulamasıyla bitki yetiştirmek düşündüğünüzden daha kolay. Birazdan izleyeceğiniz videoda örnek bir teraryum uygulamasını göreceksiniz ama öncesinde bu uygulama için bize lazım olan malzemelere bir göz atalım.

Teraryum yapmak için gerekli malzemeler

TERARYUM
  1. Torf toprak, (İnternette kolaylıkla makul fiyatlara satın alabileceğiniz gibi ilgili satış noktalarında veya bahçelerde bulabilirsiniz.)
  2. Cam bir kap, akvaryum veya fanus,
  3. Kömür, mangal kömürü, perlit, (Torf toprak ve perlit karışımını online olarak veya ilgili satış noktalarında bulabileceğiniz gibi harici olarak satın alabilirsiniz.)
  4. Küçük bitkiler veya etli yapraklı bitkiler,
  5. Süslemek için çeşitli malzemeler,
  6. Küçük çakıl taşları.

Teraryum için gerekli malzemeleri edindikten sonra sıra teraryumun nasıl yapıldığında. Öncelikle teraryum için kullanacağınız cam bir kap, akvaryum veya fanusun içine toprağınızı ekleyin. Toprağın kalitesini arttırmak için perlit ekleyebilirsiniz. Eğer üstü kapalı olmayan bir kap kullanıyorsanız toprağınıza kömürde ekleyin. Malzemeleri tamamen eklediğinize göre sıra çiçek tohumlarını ekmeye geldi.

Tohumları toprağı biraz karıştırarak kabınızın içine yerleştirin. Tohum olarak ekmek yerine fide olarakta ekleme yapabilirsiniz. Fide olarak eklediğinizde çiçekler başta dik duramayabilir, zamanla toprağı kavradıkça düzeleceklerdir. Çiçeklerinizin kenarlarını çakıl taşlarıyla süsleyin. Süsleme amaçlı kullandığınız çakıl taşlarınız toprağın yüzeyini tamamen kapatmasın, boşluklu şekilde dizdiğinizden emin olun ve teraryumunuzun değişimlerini gözlemlemeye hazır olun. Aşağıdaki videoda basit bir teraryum yapma aşamalarını göreceksiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.