Doğru Arsa Yatırımı Yapabilmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?


İnsanlar eğitim hayatlarını bitiriyor evleniyor çocukları oluyor ilk meslek yıllarında kendilerini geliştiriyorlar. Ortalama 25 yaşından sonra belirli taşları yerine oturtan kişiler bu sefer ne yapabiliri mi araştırıyor ve bu araştırmanın neticesinde yüzde 90 insanların arazi yatırımları ile önemli yerlere gelebildiklerini önemli fırsatları yakaladıklarını gördükleri için arazi yatırımına yoğunlaşıyorlar.

Herkesin bildiği bölge yatırımdan çıkmış oluyor

Nelere dikkat edilmesi gerekir; öncelikli olarak yatırım yapıp yapmaması konusunda kararlı olması gerekiyor daha sonra yatırım araçları hakkında detaylı bilgi alması gerekir. Hedef tespit edilmeli ve istatistiklere bakıldığında arazi yatırımı iyi olduğu bilinse de insanlar istediği gibi hareket edebilir. Arsa yatırımı tercih edenler için öncelikli olarak bölgeler ile ilgili bilgiyi ulaşmaları bölgeleri iyi takip etmeleri gerekir. Yatırım yaparken her zaman doğruyu gösteriyor medya diye düşünmemeliyiz.

Hedef şaşırtılacağı zaman da basın bu manada kullanılabilir. farklı bölgeler basına lansa ediliyor ama farklı bölgelere proje yapılabilir. Yatırımcı basının yayınladığı yatırım proje bölgelerini duyduğunda gerçek yatırımcı için artık yatırım bitmiş oluyor. Herkesin duyduğu bölge yatırım hedefinden çıkmış oluyor.

Yatırım için acele etmeyin

Yapılacak projeler ile alakalı bilgilere mümkün olduğunca erken ulaşarak fiyatlar çok yükselmeden almaları yatırımcıların zarar etmesini azaltmış oluyor daha sonra yatırım bölgesi tespit edilmeli çünkü yatırım yapılacak bir çok bölge var. Kişisel özelliklerinden dolayı içinize doğan sevebileceğiniz bir yatırım bölgesi olması lazım bununda tespitini yaptıktan sonra güvenebileceğiniz insanlar ile çalışmanız aynı zamanda profesyonel destek almanız lazım. Kendi yapacağınız yatırımlarda acele etmemeniz lazım iyice bilgi sahibi olduktan sonra yatırım yapılmalı.

Arsa  Fiyatını Etkileyen Unsurlara Örnekler

  • Toplam arsa alanı büyüklüğü (net ve/veya brüt parsel alanı),
  • Arsa payı ve mülkiyet yapısı (hisseli veya tek malik, vs),
  • Yeri, bölgesi, konumu, çevre gelişimi, komşuları, yol bağlantıları, ulaşım imkanlarından yaralanma ve ulaşılabilirlik durumu, gelecekte gelişim gösterme potansiyeli, manzarası gibi özelikleri,
  • Fiziksel özellikleri: boyutu, şekil-biçimi (köşe etkisinde olup olmaması, yola bakan cephesinin uzunlukları, vs), topografyası, zemin durumu, genel altyapı hizmetlerinden yararlanma imkanları,
  • İmar durumu,  kullanım biçimi, imar hakları ve sağladıkları,
  • Satış şartları (peşin, vadeli, vs)
  • Arazi kullanım kısıtlamaları olup olmadığı, varsa bunların nedenleri ve boyutları

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.