Doğruluk ve Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon


Doğruluk ve dürüstlük deyince akla özü sözü bir olma ve olanı olduğu gibi yansıtmak gelir. Dürüstlük kelimesi eski Türkçede samimiyet anlamına gelmektedir.

Dürüst bir insanın her zaman doğruları söylediği ve verdiği sözlere durduğu görülür. Kötü davranışlardan uzak durmakla birlikte hakkını bilir ve hakkını savunur. Doğru ve dürüst insan haksız olduğu bir konuda kendi aleyhinde de karar alabilmelidir. Bu insanlar başkalarının haklarına saygı gösterir ve konulan tüm kurallara uyar. Bunlar dürüst bir insanın özelliklerinden bazısıdır.

Doğru ve dürüst insanlar bahsedilenlerden ayrı daha birçok özelliklere sahiptirler. İnsanlar iş hayatlarında olsun özel hayatlarında olsun çevresindeki kişilerde doğruluk ve dürüstlük özelliği ararlar. Bunun başlıca nedenlerinden biri, bir kişiye güvenmek istediğimizde onun dürüst ve doğru bir insan olmasını istediğimizdendir. Yalan söylemek insanları zor durumda bırakır. Ayrıca bunun dışında çevresindekilerin de ona karşı olan güvenini azaltmaktadır. Bu  nedendendir ki doğru ve dürüst olmak bizi çevremizde sevilen ve güvenilir bir insan yapar.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.