Doğu Anadolu Da Yapılan Ekonomik Faliyetler


Doğu Anadolu Bölgesi yüksek dağlarla çevrili ve oldukça engebeli arazilerin bulunduğu bir bölgedir. Ayrıca denizlere uzak olmasıyla da karasal ve sert bir iklim yapısına sahiptir. Türkiye’de en ağır kış koşulları bölgede yaşanır.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin başlıca ekonomik faaliyetleri

  1. Tarım: Bölgede yükselti oranı fazladır. Platolarda tahıl ve hayvan yemi yetiştiriciliği yapılır. Malatya ilinde kayısı üretimi yapılmaktadır.

 

  1. Hayvancılık: Bölgenin ana geçim kaynaklarından biri hayvancılıktır. Erzurum- Kars platosunda daha çok büyük baş hayvancılık yapılırken diğer alanlarda küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Et ve süt ürünleri de bölgeye ekonomik olarak büyük katkı sağlamaktadır.

 

  1. Arıcılık: Türkiye’nin bal üretiminin büyük bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesinden sağlanmaktadır. Özellikle Erzurum-Kars platosu, Bitlis ve Hakkari kaliteli balları ile meşhurdur.

 

  1. Madencilik: Bölge Krom, Demir, Kurşun, Linyit ve Çinko madenleri açısından zengin yataklara sahiptir.

 

  1. Enerji üretimi: Bölgedeki hidroelektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisi tüm Türkiye’nin %35 gibi büyük bir oranda ihtiyacını sağlamaktadır.

 

  1. Turizm: Bölgede kayak turizmi gelişmiştir. Ağrı dağı, Ani Harabeleri, Van gölü ve Akdamar kilisesi başlıca turistlik yerlerdir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.