Domatesin Faydaları ve Zararları Nelerdir?


Eski zamanlardan günümüze dek popülaritesini yitirmeden tüketilmeye devam edilen domates oldukça sağlıklı bir besindir. Domatesin besin değerlerini ve sağlığa olan tüm faydalarını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Domates, dünya üzerinde popülaritesi oldukça yüksek bir besindir. Ayrıca domatesin sağlığımız açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Domatesin bu kadar yüksek bir sağlık deposu olmasındaki ana neden içerdiği yüksek miktardaki mineral ve vitaminlerdir.

Domates, doğada iyi derecede antioksidan bulunduran besinlerin başlarında gelmektedir. Ayrıca domatesi alfa-lipoik asitler ile birlikte kan şekerini düzenleyerek şeker hastalığına karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Domatese kırmızılığını veren likopen ise iyi bir antioksidandır ve insanlar likopen ihtiyacının %78’ini domatesten karşılar.

Domatesin İnsan Sağlığına Faydaları

Düzenli olarak domates tüketen insanların kalp, şeker ve kanser hastalıklarına daha az yakalandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca domates tüketimi saç ve cilt içinde faydalar sağlamaktadır.

Sindirim sistemi düzenleyici etkisi olan domatesin metabolizmayı hızlandırdığı ve zayıflamaya yardımcı olduğu da bilinmektedir. Bunun yanı sıra domates tüketenler de uyku, beyin ve öğrenme yetisinin daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.

Tansiyonu Dengeler: Her gün iki adet domates tüketerek vücuttaki sodyum seviyesini destekleyebilir ve kan basıncını düzenleyebilirsiniz. Kan basıncı dengede olan bir vücutta kalp sağlığı iyi olacaktır ve tansiyon düzenlenecektir.

Domates Kanserle Savaşır: İçerisindeki gücü yüksek antioksidanlar ve C vitamini ile kanserle savaş için domates mükemmel bir besindir. Vücutta kanserli hücre üretimini artıran serbest radikallerin yok edilmesinde domates oldukça önemli bir besindir.

Domatesin Şeker Hastalığına Faydaları: Amerikan Tıp Enstitüsü’nde yapılan araştırmalar sonucunda domatesin glisemik indeksinin kan şekerini dengelediği ve olması gereken miktara sabitlediği konusunda sonuçlar elde edilmiştir.

Domatesin Prostat Kanserine Faydaları: Yapılan pek çok araştırma sonucunda domatesin içerisindeki vitamin ve mineral dengesinin prostat kanserine karşı önemler mücadeler verdiği yönünde bilgiler edinilmiştir.

Ayrıca domates içerisindeki lif yapısı ile birlikte koleraktal bazlı kanserlere de önlem almaktadır. Düzenli domates tüketen insanlarda prostat, mide ve akciğer kanserinin daha az sıklıkla görüldüğü bilinmektedir.

Domatesin Cilde Faydaları: Eğer temiz, pürüzsüz, sağlıklı, kırışıklık ve yaşlanma belirtisi az bir cilde sahip olmak istiyorsanız düzenli bir şekilde domates tüketmeye özen göstermelisiniz. Antioksidan yapısı ile birlikte cilde zarar verebilen serbest radikalleri yok etmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.