Dövme Yaptırmak Günah Mı?


İnsanların vücutlarına iğneli bir makina donanımıyla yaptırdıkları, deri altına boya aktarma işlemi şeklinde gerçekleşen sanata dövme sanatı denir. Kimi için bir sanat, kimi için bir tutku haline gelen dövme dinen de son zamanlarda çok tartışılan bir konu haline geldi. İlahiyatçıların bazı noktalarda fikir ayrılıklarına düştükleri dövme konusu, daha çok uzun zamanlarda da tartışılacağa benziyor.

Diyanet’in Dövme Açıklaması

Dövme
Dövme

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Kurulu’nun konu hakkında yaptığı açıklama şu şekilde: ” Vücuda iğneler yoluyla boya zerk etmek, deri üzerinde yazılar ve şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Eğer bir kişi dövme yaptırmışsa, kendi canına zarar getirmeyecek bir şekilde o dövmeyi sildirmeli ve mutlak suretle pişman olup Allah’tan af dilemelidir.” Bunun dışında değindikleri bir diğer nokta ise yapışkan şekilde vücuda yapılan dövmelerin de günah olduğu. Bu dövmeler de derinin su geçirmesini engelledikleri için yasak sayılmaktadır.

Din Adamlarının Dövme Yaptırmak Hakkındaki Görüşleri

Dövme
Dövme

Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu: ”Dövme yaptırmak zorunlu bir işlem olmadığı için, vücudun doğal güzelliğini bozacak bir işlem olacağı için yaptırılmaması gerekir.”

Prof. Dr. Süleyman Uludağ: ”Diyanet’in vermiş olduğu bu fetvayı oldukça doğru buluyorum. Kuran’da bizzat bu konu hakkında bir ayet yoktur fakat ilgili konulara değinilip haram olduğu belirtilmiştir.”

Prof. Dr. Süleyman Ateş: ”Dövme yaptırmak, İslam dinine mensup olanlar için mekruh kabul edilmektedir. Fakat Kuran’da açık ve net haram sayıldığı, dövme yapanların ya da vücudunun herhangi bir yerine dövme yaptıranların günahkâr sayılacağı belirtilmemiştir. Dışarıdan deriye yapılacak hiç bir müdahale kişinin ibadetine engel olamaz”

Prof. Dr. Osman Ali Ateş: ”Rabbimizin bize doğuştan verdiği özellikleri ve güzellikleri değiştirmek yanlıştır. Vücudunuza yaptıracağınız dövmelerin sizi güzelleştireceği gibi bir fikir mümkün değildir. Bunun yanında sağlık açısından da hiç uygun bir işlem değildir. Vücuduna dövme yapılmış bir insan dışarıdan çok itici görünür.”


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.