Dünya Günü / Earth Day nedir?


Her yıl 22 Nisan günü çevreyi koruma bilincini artırmak maksadı ile “Dünya Günü / Earth Day” olarak kutlanır. Dünya Günü ilk olarak 1970 yılında kutlanmıştır  yani bu yıl organizasyonun 45. yaş günü ve şuan ülkemiz dahil olmak üzere toplam 192 ülkede kutlanmaktadır. Bu günün tarihine bakacak olursak, ilk defa San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir Dünya Günü düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell ilk olarak ekinoks zamanıdiye 21 Mart’ı önerse de daha sonra çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu desteği ile tepki gösteren ilk hareket 22 Nisan 1970 tarihinde gerçekleşmiş ve bu tepkiler ilk Dünya Günü kutlaması kabul edilmiştir. Bu kutlamalara 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyumlar düzenlenerek çevre sorunlarına dikkat çekilmiş, ABD’nin ilk ‘Temiz Hava ve Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

Bu günde dünyamızdaki yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı tehditlere bir farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır. Organizasyonun resmi logosu şu şekildedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.