Dünya ve Güneş Arasındaki Mesafe Ne Kadardır?


Ana enerji kaynağı olan Güneş, güneş sisteminin merkezidir ve etrafında dönen dokuz gezegen vardır. Dünya, Merkür ve Venüs‘ün ardından üçüncü gezegendir. Dünyadan Güneş’e olan mesafe çeşitli birimlerde ölçülebilir.

Dünya, güneş sisteminin üçüncü gezegeni, yaşamın sürdürüldüğü tek gezegendir. Dünya ve Güneş sisteminin diğer dokuz gezegeni Güneş etrafında bir eliptik yörüngede dönüyor.

Samanyolu’nun merkezi olan güneş hakkında birçok ilginç gerçek var. Güneş, yaklaşık 1.392.000 kilometre çapındaki büyük bir ateş topudır (yaklaşık olarak yan yana dizilmiş 109 Dünya boyutu). Güneşin boyutu o kadar büyük ki, yaklaşık 1.000.000 Dünya onun içine kolaylıkla sığabiliyor.

Pek çoğu, Güneş’in renginin beyaz olduğunu biliyor. Atmosferin dağılması nedeniyle göze sarı görünür. Güneş, tüm güneş sisteminin yapıldığı merkez pivotudur. İnsan uygarlığının doğuşundan itibaren, Güneş bir yaşam, enerji ve umut kaynağı olarak tapılmıştır.

Samanyolu, helyum ve hidrojenden oluşan demir ve silisyumdan oluşan Güneş olmaksızın tamamlanmamıştır. Bilimsel olarak, Güneş’in kütlesi 1.9891 x 10^30kg, yani 332,946 x Dünya kadardır.

Dünya, güneş sisteminin üçüncü gezegeni. Dünya, hayatı barındıran tek bilinen gezegendir. Dünya Güneş Sisteminin en büyük ve en yoğun gezegenidir. Dünyayı oluşturan dört ana katman vardır: kabuk, manto, dış çekirdek ve iç çekirdek. Dünya yüzeyinin yaklaşık % 71’i suyla kaplıdır, bu da alandan bakıldığında mavimsi bir görünüm verir, dolayısıyla Blue Planet adını verir. Dünya’nın çapı yaklaşık 12,756 kilometredir. Dünya atmosferinin % 78 azot, % 21 oksijen, % 0,93 argon ve % 0,03 karbon içeren beş tabakası vardır.

Dünya’dan Güneş’e olan kesin mesafe, yörüngesinin konumuna göre değişir. Dünyadan Güneş’e olan mesafe de 1 astronomik birim veya AU olarak adlandırılır.

Dünya, Güney Yarımküre’de yaz aylarında Güneş’e daha yakındır ve sıcaklık, Kuzey Yarımküre’deki yaz mevsiminden daha sıcaktır.

  • Aphelion, Dünya Güneş’ten en uzak olduğu ve Temmuz ayının ilk haftasında meydana geldiğinde kullanılan terimdir.
  • Perihelion, Dünyanın Güneş’e en yakın olduğu ve Ocak ayının ilk haftasında meydana geldiği aşamadır.
  • Dünyadan Güneş’e kilometrelerce olan ortalama mesafe yaklaşık 150 milyon kilometredir. 1 AU  (veya astronomik birimde) ise yaklaşık olarak 149.597.870.7 kilometre kadardır.
  • Aphelion sırasında 152 milyon kilometredir ve Perihelion‘da mesafe 147 milyon kilometreye kadar çıkmaktadır.
  • Dünyadan Güneş’e kilometrelerce uzaklık yaklaşık 92.954.887.6 mildir. Aphelion’da 94.4 milyon mil ve Perihelion’da yaklaşık 91.3 milyon mildir.
  • Bir ışık yılı, ışığın bir vakumda geçtiği mesafeyi ölçmek için uzunluk birimidir ve yaklaşık olarak 10 trilyon kilometre veya 10 16 metreye eşittir. Güneş’ten gelen ışık 8 dakika 20 saniye içinde Dünya’ya ulaşır.
  • Dünyadan Güneş’e olan uzaklık, yaklaşık olarak 491.040.000.000 (491 milyar) fit kadardır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.