Dünya’da Bulunan En Nadir Taşlar Listesi


Dünya’mızda 4000 mineral ve 200 çeşit taş bulunmaktadır. Şimdi listeleyeceğimiz taşlar o kadar nadir ki araştırırken çoğunun ismini duymadığımın farkına vardır. Bu nadir taşların oluşmaları milyonlarca yıl almaktadır.

Dünya’nın En Nadir Bulunan 10 Taş

10. Poudretteite Nadir Taşı

Poudretteite

 

Poudretteite son derece nadir bulunan bir taştır. İlk kez 1960’lı yıllarda Quebec’teki Mont St. Hilaire’de keşfedildi. Pudretteite nadir taşının ismini onu bulan aileden gelmektedir. Poudrette ailesinin bulduğu bu taş altıgen biçimli ve soluk bir renge sahip. Ayrıca Dünya’da yer alan en pahalı taşlardan biridir.

9. Benitoit Nadir Taşı

Benitoit

Benitoit taşı ise yeni yeni bulunan nadir taşlardan biridir. İlk kez 1907 yılında keşfedildi.  UV ışığında fluoresanlaşan mavi baryum titanyum silikat mineralidir.  Nadir olması nedeniyle son derece pahalıdır. Buna ek olarak, Benitoite nadiren 2 karat aşıyor.

En büyük benitoit kaynağı Kaliforniya’da yer almaktadır. 1985 yılında Benitoit Kalifornya’nın resmi taşı ilan edildi.

8. Pembe Yıldız Elması (Pink Star Diamond) Nadir Taş

Pink Star Diamond

Daha önce Steinmetz Pink olarak bilinen Pink Star Diamond, dünyanın en pahalı taşıdır. 1999 yılında çıkarılan 59.60 karatlık bir kıymettir. GIA tarafından derecelendirilmiş en büyük canlı pembe elmas ve 2017’de Hong Kong’da açık artırmada 60 milyon dolar satıldı .

7. Alexandrite Nadir Taşı

Alexandrite

Bir diğer değerli taş olan Alexandrite renk değiştirme kabiliyetine sahiptir. Gece zümrüt gündüz yakut olan Alexandrite ilk kez 1830 yıllarında Rusya’nın Ural dağları bölgesinde keşfedildi. Count Lev Alekseevich Perovskii tarafından keşfedilen Alexandrite adlı bu nadir taş oluşmak için berilyum elementine ihtiyaç duyuyor.

 

6. Musgravite Nadir Taşı

Musgravite

Ana bileşenleri Berilyum, Magnezyum ve Alüminyum olan Musgravite nadir taş bilinen kadarıyla dünyada sadece 8 tanesinin varlığından haber alınmış. Aslında Musgravite belirtmiş olduğumuz elementlerden oluşan Taaffeit adlı mineral grubuna aittir. Diğerlerinden ayrılan özelliği ise içinde bulunan oksit değerindendir. Bu yüzden ayırt edilmesi biraz zordur. Musgravite, 1967’de Güney Avustralya Musgrave Sahasında keşfedildi. İsmini bu bölgeden almıştır.

 

5. Painite Nadir Taşı

Painite

Painite, nadir bulunan bir borat taştır. Geçmişte, Guinness Rekorlar Kitabı tarafından nadir bulunan değerli taşlar olarak tanımlandı. İlk olarak İngiliz değerli taş toplayıcısı olan Charles Davy Pain tarafından 1950’lerde keşfedildi ve ona adını verdi. Bir zamanlar dünyanın en nadir minerali olarak kabul edildi. Bununla birlikte, daha sonra birçok Painite bulunmuştur.

Turuncu kırmızı renge sahip olan kalsiyum, zirkonyum, bor, alüminyum ve krom iyonu ve vanadyum izlerini içerir.

Painite değerli taş Mogok, Burma yakınlarındaki bir köyde bulunan bir alanda bulundu. Painite değerli taşlarının birçoğu şu anda British Museum of Natural History, Caliornia Institute of Technology ve Swirzerland’deki GRS değerli taş araştırma laboratuvarında bulunmaktadır.

4. Kırmızı Berilyum (Bixbite) Nadir Taşı

Bixbite

Kırmızı Beril, Bixbite, kırmızı zümrüt veya kırmızı pembe yaldız olarak da bilinir, nadir bulunan beril çeşididir. Bu nadir taş rengini bilindiği gibi içinde bulunan berilyumdan değil manganezden almaktadır. Bixibite da denilen bu nadir taş Utah (ABD)’da keşfedildi.

3. Jadeit Nadir Taşı

Jadeit

Jadeit nadir taşı iki tür saf yeşimden en nadir olanıdır. Bu bir piroksen minerali ve eski toplumlarda çok değerli. Vücudun kenarına sürülürse, böbrek taşlarının iyileştirilebileceğine inanılıyordu. Sadece zümrüt yeşilinin tonlarına değil aynı zamanda diğer renklerde de bulunabilir. Bununla birlikte, yeşil renkli Jadeit, tüm renklerin arasında en nadir olanı ve en değerli olanıdır.

2. Grandidierite Nadir Taşı

Grandidierite

Yer yüzündeki en nadir taşlardan biri olan Grandidierite ilk olarak 1902 yılında Güney Madagaskar’da bulundu. Fransız keşifçi olan Alfred Grandidier tahmin edeceğiniz gibi onu bulan ilk kişi . Grandidierite nadir taşı da ismini bu keşifçiden almıştır. Grandidierite oldukça zor bulunan bir taş yine de örnekleri Sri Lanka ve Nambiya gibi ülkelerin yer aldığı bölgelerde bulunabilmiştir.

1. Tanzanite Nadir Taşı

Tanzanite

Tanzanite nadir taşı sadece Tanzanya civarında bulunan Merelani tepelerinde bulundu. En son 1967 yılında Manuel d’Souza tarafından bulunan Tanzanite taşından daha sonraları doğada hiç bulunamamıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.