Dünyadaki En Pahalı ve Değerli 8 Madde


Bazı maddelerin nadir olması ve zor bulunması, onların değerlerini oldukça yükseltmekte. Bu maddeler farklı amaçlar için fazla talep ediliyor ve bu da onların fiyatını oldukça yükseltiyor. İşte bazılarını bildiğiniz, bazılarını duymadığınız pahalı 8 madde.

8- Altın


Altın yıllardır zenginlik ve refahın sembolü konumunda. Öncelerde para birimi olarak kullanılan altın, günümüzde mücevher, dekorasyon amaçlı kullanılmakta. Ekonomilere göre fiyat farklılığı gösteren altın iletkenliği sayesinde uzay araçlarından, kullandığımız küçük aletlere kadar bir çok şeyde az miktarda da bulunmakta. En basitinden yatırım aracı olarak alınıp yastık altında saklanabilir ya da düğünlerde eşe dosta takılabilir. Güncel gram altın fiyatları için tıklayınız.

7- Elmas


Elmasın az bulunuyor olması ve sahip olduğu güzellik ve zarafetten dolayı fiyatı oldukça pahalıdır. Yer altında oluşan yoğun baskı ve ısı sonucu meydana gelir. Oluşum süreci uzun zamanlar gerektiği için fiyatı pahalıdır. Gramı 55 bin dolara kadar çıkar. Zenginler için bir lüks göstergesidir. Genelde Afrika bölgesinde yoğun olarak çıktığı için tarih boyunca bir çok tartışmaya da yol açmıştır.

6- Gergedan Boynuzları


Gergedan boynuzları kanser ve alkoliklerin tedavisinde çok önemli rol oynar. Bilim adamları gergedan boynuzunun hala bulunamayan birçok özeliği olduğunu iddia ediyorlar. Bazı Asya ülkelerinde, gergedan boynuzu çok değerli bir kaynak olarak görülür. Eşsiz olan gergedan boynuzu apaçık zenginliği gösterirken geleneksel Çin tıbbında insan gücünü arttırmak içinde kullanılmaktadır.

5- Plütonyum


Plütonyum genelde doğal süreçler sonucunda oluşmaz. Nükleer reaksiyonlarda kullanılan uranyumdan elde edilmektedir. Nükleer güç bitkileri, nükleer süreçlere devam etmek için uranyum reaksiyonlarında plütonyum kullanılır. Doğal yollardan elde edilememesi ve önemli kullanım alanları bu maddenin gramının 4.000 dolar olmasını sağlamakta.

4- Painite


İlk olarak 1950 yıllarında Burma şehrinde keşfedilen painite kırmızımsı, kahverengimsi veya pembemsi rengi olan çok nadir bir mineraldir. Dünyada çok az painite’nin var olmasından dolayı dünyadaki en nadir minerallerden birisidir. Gramı 9,000 dolar ile 12,000 dolar arasında değişmektedir.

3- Platinyum


Platinyumun en önemli özelliklerden birisi esnek olmasıdır. Platinyum altına benzer olarak mücevherlerde, motorlarda, kimyasal reaksiyonlarda, kablolarda, tıpta ve elektrotlar da kullanılır. Ayrıca Platinyumun havadaki oksitlenmeye karşı dirençli olması ve hidroklorik ve nitrik asitte erimemesi onu değerli yapar. İlk kullanım örneklerinden biri milattan önce 1200’lü yıllarda mısırlar tarafından mücevher olarak kullanılmasıydı.

2- Tritium


Tritium, nitrojen ve deuteriyum atomları kozmik radyasyona uğradıkları zaman doğal olarak biçimlenmektedir. Hidrojenin radyoaktif formu olarakta tanımlanan tritiumun kullanım yerleri silah görüşleri, saatler ve hassas sinyallerin algılanmasıdır.

1- Kaliforniyum


İzlediğiniz çoğu madde genelde bilindik ve normal maddelerdi. Fakat Kaliforniyum doğal yolla gezegende oluşmayan nadir bir dünya metalidir. Kullanım amaçları arasında altını, Platinyumu tespit etmesi ve petrol kuyuları için nem ölçmesidir. Bu sebeple fiyatı oldukça fazladır. Öyle gramı 5-10 bin dolar değil, gramı tam 27 milyon dolar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.