Dünyadaki En Pahalı ve Sıradışı Meyveler


Hem lezzetli hem de sağlıklı olması açısından çoğumuz sık sık meyve yiyoruz. Fakat dünyada bazı meyveler var ki çoğumuzun kolay yiyemeyeceği cinsten. Bu meyveler sahip olduğu fiyatlarla oldukça pahalı. İşte dünyadaki en pahalı 10 meyve.

 Kare Karpuz


Japonlar ve çılgın meyvelerinden biride bu ünlü küp karpuz. Bu küp karpuz sadece Japonya’nın belirli bölgelerinde üretiliyor ve tüm dünyaya satılıyor.

Durian


Malezya ve Endonezya’ya özgü olan Durian ” Meyve Kralı ” olarak bilinmekte. Kokusunun oldukça kötü olduğu söylenir. Meyve yaklaşık 40 metrelik ağaçlarda yetişir.

Monstera Deliciosa


Orta Amerika’da yetişen meyve ortalama 1 yılda olgunlaşıyor. Tadı ve kokusu biraz farklıdır. Genelde tüketim şekli diğer meyvelerle karıştırarak gerçekleşir. Tek başına fazla yenmez. Şekli oldukça gariptir.

Densuke Karpuzu


Japonlarda çılgın meyveler bitmiyor. Bu densuke karpuzu %100 Japon malı. Japonya’nın sadece Kuzey Hokkaidu bölgesinde yetiştirilen karpuzun tipi bovling topuna benzemekte.

Kiraz


Lüks meyve pazarlarında bolca bulunan bu senbikiya kirazı da Japonların sevdiği meyveler arasında. Japonlar, gelenekleri gereği hasta ziyaretlerine genelde meyve götürüyorlar.

Cupuacu


Cupuacu Güney Amerika ya Özgü bir sebze meyve karışımı. Bu aslında daha çok meyveye benzese de genelde sebze olarak geçmekte.

Ananas

ananas
Ülkemizde ananas yemek bile zorken bi de bunun pahalasını görmek bizlere tuhaf gelebilir. Bu İngiliz Ananası 19.yydan beri üretilmekte.

Yakut Üzümü


Üzümlerin tanesi ortalama 20 gram ağırlıkta ve %18 şeker sahiptir. Japonya’nın tek bir bölgesinde yetişen bu üzümler sahip olduğu görünüm,tad ve dolgunluğundan dolayı yüksek fiyatlara satılıyor.

Kraliçe Çileği


Normal bir çilekten ne farkı var diyebilirsiniz. Fakat bu Senbikiya Kraliçe Çileği bizim yediğimiz çileklerden oldukça farklı.

Kral Kavunu


Şimdi her meyvenin başına ” kral ” getirip fiyatını 10’a katlamışlar millete de kilitlemişler diyenleriniz olabilir. Bu aslında kısmen doğru. Fakat bana göre, böyle bir talep tüketicilerden var ki bu meyveleri üretiyorlar.

Mango


Avustralya’da yetişen bu mango aslında videodaki diğer meyvelerden biraz daha farklı. Bu mangonun pahalı olmasının sebebi yetiştirilme zorluğu değil.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.