Dünyanın En Büyük Göktaşı: Hoba


Bunu çok az insan farkına varıyor, ancak her gün yüzlerce poundluk  kaya asteroitler, demir, kaya ve nikel uzaydan Dünya’ya düşüyor. Yere geldiği zaman, ancak, büyük oranda parçalanmış olduklarından onları hiç görmüyoruz.

Hoba Göktaşı,İngilizler tarafından Namibya Grootfontein yakınlarındaki Hoba çiftliğinde kısmen gömülü durumda bulunmuştur.

Demir ve nikel içeren dünyanın bilinen en büyük göktaşıdır. Uzunluğu yaklaşık 2,95 metre, genişliği 2,85 metre ve yüksekliği 0,75 – 1,20 metredir. Ağırlığı yaklaşık 55-60 tondur. Kübik şekilli çok az göktaşından biridir.

Yaşı 200 – 400 milyon yıl arasındadır ve 80 bin yıl önce dünyaya düşmüştür. Hoba göktaşı dünya atmosferine girdiğinde boyutları çok daha büyüktü ve dünya atmosferine girdiğinde yanmaya ve parçalanmaya başladı. Hoba göktaşının meydana getirdiği bir krater bulunamamıştır.

1955 yılında Hoba göktaşı Ulusal Anıt olarak ilan edilmiştir. 1985 yılına kadar göktaşının turistik görüntülenmesine izin verilmemiştir.

 

Hoba göktaşı yüksek nikel içerikli demir alaşımlı göktaşıdır. % 82 demir, % 16 nikel, ayrıca karbon, kükürt, krom, bakır, kobalt, fosfor, çinko, galyum, germanyum ve iridyum içerir. Göktaşının yapısında dünya üzerinde var olmayan nadir minerallerde bulunmuştur.

Tabii ki, kuralda her zaman bir istisna vardır ve Hoba dünyanın en büyük göktaşı olabilir. Tuhaf olan, yalnızca boyutundan ibaret değil, ya onu Dünya’ya kadar tüm yol boyunca parçalanmış değildir. Bu muhteşem uzay kayasında başka bir şey var ve bilim adamları tamamen şaşkın.

Bilim adamları, yüzlerce pound meteorik maddenin her gün Dünya’ya düştüğünü tahmin ediyor. Çoğu yüzeye ulaşmadan dağılırken, bazıları tamamen bozulmadan topraklarda bulunur. Hoba göktaşı, bu uber nadir en iyi örneklerinden biridir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.