Dünyanın En Tuhaf İneği – Belçika Mavisi


20. yy başlarında iki ırkın melezleştirilmesi ile oluşturulan bu ırka Belçika Mavisi adı verilmiştir.
Belçika’ya ait olan ve en eski etçil sığır olma özelliğine sahiptir.

1950 yılından sonra oldukça fazla bilinen bir ırk halini alan Belçika Mavisi sadece Belçika sınırları içerisinde 1.5 Milyondan fazla bir nüfusa sahiptir. Bu da Belçika sığırı nüfusunun yarısına tekabül etmektedir.

Belçika mavisi başlangıçta hem süt verimi yüksek olsun hem de et verimi istenilen seviyede olsun diye yetiştirilen bir sığır cinsidir ancak son yıllarda süt veriminde yaşanan düşüş neticesinde genellikle et verimi için beslenilmektedir.

Bu Dev İnek, İnce ve narin kemik yapısına sahip olmasıyla birlikte sade beyaz, siyah-beyaz ve mavi-beyaz gibi renkleriyle dikkat çekiyor. Verdiği yüksek verimi anlatmaya gerek yok sanırım. Daha Buzağı döneminde çok hızlı büyümesi ve gelişmesi onu  diğer ineklerden ayıran en önemli faktörlerden biridir.

Belçika Mavisi adlı bu hayvan 12 aylık olduğunda 800 ile 1100 kilo arası, 24 aylık oldukları zaman da 1300 ile 1800 kiloya kadar ulaşabiliyor. Çift kas geni taşıyan Belçika mavisi sığırları, kuvvetli kas gelişimi sonucu olduğundan daha yüksek et verimine sahip olmuşlardır. Kas yapısının güçlü olması, yağsız et oluşması özelliğini de taşımaktadır. Et verimi yüksek olmasına rağmen sınırlı ülkelerde yetiştirilmektedir.


Belçika Mavisi sığırları uysal yapılı, çevreye uyumlu sığırlardandır. Belçika Mavisi boğa, görüntüsünün tersine çok uysaldır. Doğumu güç olan Belçika Mavisi sığırlarının yetiştirilmesi, sınırlı ülkelerde yapılmaktadır. Belçika mavisi inek doğumlarında sezaryen gerekebilir.

Ülkemizde bu hayvan üretimi için ilk adımı 17 yıl önce Ağrı’nın eleşkirt ilçesinde o zamanın kaymakamı ve özel bir şirket tarafından atılmıştır. Günümüzde bile halen ordan yetiştirilen inekler daha çok rağbet görmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.