Dünyanın en yüksek dağı hangisi?


Dünyanın en yüksek dağı everest mi?

Acaba dağların yüksekliğini nasıl ölçmek lazım, genel kabul gören şey şu, deniz seviyesinden itibaren ne kadar yukarıdadır. Everest Himelayalar da bir birine bağlı ve bir birinin içine geçmiş Himeleyanın en yüksek zirvesindedir. Bu yüzden Everesti dünyanın en yüksek dağı olarak biliyoruz. Yüksekliği ise 8848 metre.

Everest

Ama bir başka dağ da var kimse ondan haberdar değil Mauna Kea, Havai adalarını oluşturan volkanik yani yanar dağ. Deniz seviyesinden yüksekliği Everestin yarısından bile küçük. Ama bir özelliği var deniz tabanından baktığınız anda Mauna Kea bir deve dönüşüyor tam 10.203 metre.

Mauna Kea

Denizden yüksekliği 4205 metre ama geri kalanı 6 bin metreden yukarısı deniz tabanın yani denizin dibinden bir volkan yükseliyor su seviyesini aşıp 4 bin metre yukarı çıkıyor. Böylece yükseklik 10.203 metreye ulaşıyor ve işin ilginç yanı Mauna Kea’yı oluşturan volkan tektonik hareketleri ile kaydığı için denizi dibinde yeni oluşum var. Çok yakında Havai adalarına yeni bir tane katılacak bu volkanik püskürtme devam ettiği sürece.

Mauna Kea

Everest

Astronomi açıdan Mauna Kea’nın bir özelliği daha var, dünyanın en büyük teleskopları bu dağın zirvesinde, İngiltere’nin, Fransa’nın, Abd’nin, Meksika’nın bir çok teleskopu burada.

Sonuç

Hawaii’deki Mauna Kea dünyanın en yüksek dağıdır. Bilinen en yüksek dağ 8848 metre ile Everest Dağı olmasına rağmen, Pasifik Okyanusu’nun tabanında yükselen Mauna Kea aslında sıralamada ilk basamakta yer alıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.