Dünyaya KafaTutan Adolf Hitler Kimdir?


Adolf Hitler Kimdir?

Adolf Hitler, Kuzey Avusturya’nın Linz şehrine bağlı olan Braunau am Inn kasabasında 20 Nisan 1889’da dünyaya geldi. İsmi Eski Almancada ‘asil kurt’ (Adolf = Adel + wolf) anlamına gelen Adolf, akrabaları arasında kısaca ‘Adi’ ismiyle biliniyordu.

Babasının adı Alois, annesinin adı Klara’dır. Hitler’in ailesi Alman olmasına rağmen kendisi Avusturya’da doğduğu için Avusturya vatandaşı kimliğini taşımaktadır. Hitler küçüklüğünde hep ressam olmak istemiştir. Hatta Linz şehrinde kurslara ve daha sonra Viyana şehrinde tahsil görmüştür. Fakat tüm çabalarına rağmen ressam olamamıştır.

Hitler
Hitler

Babasına karşı çok saygılı olan Hitler, daha küçüklük yıllarında çok hırslı ve hırçın bir çocuk olduğunu belli etmiştir.1.Dünya savaşı başladıktan sonra Alman ordusuna katılmıştır. Bu savaş sırasında yaralanarak kurtulan Hitler’i bir İngiliz askeri kurtarmıştır.

1.Dünya Savaşı’ndan bozguna uğrayan Almanya için bir şeyler yapmak istemiş, kafasındaki ideolojiyi harekete geçirmek için Alman İşçi Partisini kurmuş ve başkanlığını yapmıştır. Bu parti kurulduktan sonar sürekli propagandalar düzenlemiş, konferanslar vermiştir. Partinin üyeleri de Naziler olarak isimlendirilmeye başlanmıştır. Nazi ideolojisini daha fazla yansıtmak ve yaymak adına partinin ismini (Nazi Partisi) Alman Nasyonel Sosyalist İşçi Partisi adını vermiştir.

Etrafında büyük bir kitle toplayan Hitler,1932 yılında seçimlere girerek kazanmış ve Almanya’nın başına geçmiş, Şansölye ünvanı almıştır. Aynı zamanda parti içinde ve Almaya’da kendisine Führer denmeye başlanmıştır. Almanya’nın başına geçtikten sonar gerek orduda gerek sanayide devrimler yapmış ve Almanya’yı finans açısından da büyük bir ülke haline getirmeyi başarmıştır.

Hitler

2.Dünya Savaşı başladıktan sonar Yahudi halkını Dünya’dan silmek için çalışmalar başlatmış, toplama kampları kurup gaz odalarında yahudileri katletmiştir. Kimi yahudileri ise karın tokluğuna işçi olarak çalıştırmıştır. Yahudileri Dünyayı saran bir örümcek ağı gibi görmüş ve bu ırkın yok edilmesi gerektiğine inanmıştır.

Amacı ve idolojisi Alman ırkını Dünya’da en üstün ırk olarak group başka ırklara yaşama şansı vermemektir. 2.Dünya Savaşı’nda birçok toprak kazanarak sınırlarını genişleten Hitler, daha sonar müttefik olan devletlere (Abd, İngiltere, Bolşevik Rusya) boyun eğmiş ve savaşı hırsı ve stratejik hatalar yüzünden kaybetmiştir. Savaşın son günlerinde Berlin’e kadar ilerleyen Rusların haberini alan Hitler, savaşı kaybedeceğine hiç inanmamasına rağmen Rusların eline geçmek istemediğinden dolayı Berlin’deki sığınakta karısı Eva ile beraber 30 Nisan 1945 yılında intihar ederek yaşamına son verdi. Tarihin en kanlı savaşını başlatan Hitler yıllarca konuşulmuş ve konuşulmaya devam etmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.