Dünyayı Sarsan 5 Rahatsız Edici Fotoğraf ve Hikayesi


Bir fotoğraf bin sözcüğe bedeldir. İnsanlık tarihine kara leke olmuş bu fotoğraflar bu sözü kesinlikle kanıtlar nitelikte.

Vinnitsa’nın son yahudisi

Barborassa hareketi sırasında Sovyetler Birliği’nin bir bölümünü istila edilen Naziler, yeni fethedilen topraklardaki yahudi sorununun nihayi sonucu için katliam girişimine başladı. 1941 yılında başlayan katliamda, işgal edilen kentlerde bulunan ve diğer kentlerdeki yahudiler sırf inançları nedeniyle soykırıma uğradı. Soykırım bittiğinde tam 28 bin insan öldürülmüştü. Öldürülen insanların arasında bebekler, çocuklar ve kadınlarda vardı. Yıllar sonra bir nazi askerinin şahsi albümünden çıkan bu fotoğrafın arkasında Vinnitsa’nın son yahudisi yazıyordu.

İspanyol gribi salgını


İspanyol gribi salgını 1918 yılında dünya çapında 100 milyon insan öldürdü. Salgın hakkında çekilen fotoğraflar arasında toplu mezarlar ve hastalar ile dolu hastaneler bulunuyor. Ancak gördüğünüz fotoğraflar bahsedilen fotoğraflar gibi karanlık olmasa da gribin insanların hayatını ne boyutta etkilediğini gösteriyor. Beyzbol oynayan insanlar ve bu oyunu izleyen insanların tamamı maske takıyor.Çünkü ispanyol gribi yaşa, sağlığa bakmaksızın herkesin hayatına son verdi. En can alıcı nokta ise takılan maskelerin gribe engel olan virüse kesinlikle engel olamayışı.

Nagazaki’deki kardeşler

Nagazaki'deki kardeşler
Nagazaki’deki kardeşler

Gördüğünüz fotoğraf Co Donald tarafından Nagazaki’deki nükleer bombalamadan kısa bir süre sonra çekilmiş. Fotoğrafta görülen küçük çocuk ölü. Onu taşıyan çocuk ise onun abisi, kardeşinin naaşının yakılmasını bekliyor ve srtında taşıyor. Kardeşinin yakılmasını izlerken tek bir damla gözyaşı dökmedi ama dudaklarını ısırmaktan kanatmıştı. O çocuk kendisi için en değerli varlıklardan birini o bombalamada kaybetti. Yine de karşini arkada bırakmadı ve sırtında taşıdı.

Akbaba ve küçük kız


Bu fotoğraf 1994 yılında Sudan’daki savaş fotoğrafçası Cavin Carter tarafından çekildi. Fotoğrafta açlıktan derisi kemiğine yapışmış, ölmekte olan küçük kız çocuğu ile onun ölümünü bekleyen bir akbaba var. Carter, bu fotoğrafı çektikten sonra akbaba ürküp kaçmış ancak Carter küçük kızı 1.5 km uzaklıktaki BM kampına götürmek yerine olduğu yerde bırakıp, çektiği fotoğrafı haber ajanslarına yetiştirmek için oradan uzaklaşmış. Cavin’in çektiği bu fotoğraf ona 2 büyük ödül kazandırdı. Ancak Cavin bu olaydan 3 ay sonra “o an sadece gazeteci olduğunu düşünüyorum, şimdi ise sadece insan olduğumu düşünüyorum” diyerek intihar etmiş ve yaşamına son vermiştir.

Ebu Gureyb Cezaevi işkenceleri

2003 yılında ABD askerleri işgal altındaki Irak’ta Abu Gureyb Cezaevinde insanlık dışı davranışlarda bulunuyordu. Amerikan askerleri Iraklı mahkumların başlarına çuval geçirmiş ve soyundurduktan sonra sopalar ile cinsel tacizde bulunmuştur. Çırılçıplak soyundurulan mahkumlar kadın çamaşırları giyindirmeye zorlandıkları gibi günlerce su, tuvalet ve pencere bulunmayan hücrelerde tutulmuştur. Mahkumları döven, tecavüz ve işkence eden iki asker sadece 5 yıllık ceza almıştı. Bu suça ortak olan diğer askler ise ceza almamıştır. bu olay Amerikanın en büyük insanlık ayıplarından birisi olarak gösterilir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.