Duygusal manipülasyon nedir?


İnsan davranışlarını manipüle etmenin çeşit çeşit yolları var. Kişi kendi davranış şekillerinin yönetmesinin dışında, kişilerin kendisine nasıl davranmasını istiyorsa o yönde analiz yapar. Ben daha önce böyle yaptığımda öyle tepki vermişti dolayısıyla öyle yaparsam öyle tepki verir diyor ve taktik geliştiriyor. Kendine yeteri kadar güvenmeyen, bir takım şeyleri taktikler ile başaracağına inananlar çok zayıf karakterli insanlardır. Kendilerinin ne kadar değerli olduklarını bilmezler değersiz görürler. Karşı taraftaki insanların davranış şekillerini analiz edip yönetmezlerse kendilerine doğru geleceklerine inanmazlar.

Bir duruşunuz olmalı

Çocukluğunuzdan itibaren düşündüğünüzde anne ve babanız dahi sizi yönetmeye çalışır, neden bu yemeği yemek zorundayım? neden ben bu çorabı istemediği halde giymek zorundayım? diye itiraz edin. Kendine gerçekten güvenen anne ve baba ise bu durumda mantıklı bir izahta bulunur. Siz o an onu değiştiremiyor olabilirsiniz ama büyüdüğünüzde giymeyebilirsiniz. Büyüyünce, küçükken senin dediğini yapardım ama artık istediğimi yapabilirim diyebilirsiniz. Şimdi beni kendi istediği çerçevede şekillendirmeye çalışan, beni hamur gibi şekillendiren insanlarla değil sizi olduğu gibi kabul eden ve size saygı duyan insanlar ile beraber olun.

Duygusal manipülasyonu engellemenin en önemli formülü kendine güvenmektir, ben senin istediğin yemeği yemek zorunda değilim, ben senin gibi düşünmek zorunda değilim diyebiliriz. Ben hayata güveniyorum çünkü ben kendine güveniyorum diyerek benlik algınızı geliştirirseniz ve kendi bakış açınız olursa, yanı sıra başkasının bakış açısını alıp, teşekkür ederim ben öyle düşünmüyorum sakın saygısızlık olarak algılama dediğiniz an benlik algınızdan şüphe etmeyip kim olduğunuzu net bir şekilde ortaya koyduğunuz zaman hiç kimse sizi manipüle edemez. Anlaşılamadığınız zamanlarda manipüle edilirsiniz.

Bu hayatta her şeyi kontrol edebilme, her şeyi anlama durumunda değilsiniz, çözebildiğiniz anlayabildiğiniz, güvendiğiniz ve kendinizi teslim ettiğiniz noktalara kayarsanız diğerleri kendiliğinden hayatınızdan çıkacaktır. Yani sizi manipüle eden kişiler hayatınızdan çıkacaktır. Kendine güvenen ve kendi rengine inanan güzel insanlar asla taktik uygulamazlar.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.